UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İflas Eden Polimer Çuval’da İşçiler Haklarını İstiyor

İstanbul Sefaköy’de üretim yapan ve Teksif Sendikasının örgütlü olduğu Polimer Çuval’da patron, iflas gerekçesiyle üretimi durdurdu. Çıkışları ve alacakları verilmeden ortada bırakılan yaklaşık 550 işçi fabrikada bekliyor.

Polimer işçileri yaklaşık 2 aydır ücretlerini alamıyor. İşçiler yoğun bir tempoda aralıksız çalışırken, 2 hafta önce hiçbir açıklama yapılmadan üretim durduruldu. İcra memurlarının fabrikadan makineleri çıkarması üzerine işçiler durumun farkına vardı ve haklarını alabilmek için bekleyişe geçti.

Polimer işçilerinin önemli bir bölümü fabrikaya yıllarını vermiş durumda. Aralarında 25 yıllık işçiler de var. İşçilerin emeği sayesinde uluslararası ödüller almış Polimer. Ancak bu durum, patronun hiçbir açıklama yapmadan ve haklarını bile vermeden işçileri ortada bırakmasını engellemedi. İşçiler 2 aylık ücretlerinin ve tazminatlarının ödenmesini istiyor. İşten çıkışları verilmediği için iş de arayamıyorlar.

Polimer işçileri, medyanın ilgisizliğinden de yakınıyorlar. Birçok haber kanalını çağırdıkları halde hiçbirinin gelmediğini dile getiriyorlar.

Yüzlerce işçi daha işsizler ordusunun arasına katıldı. İşçilerin büyük bir çoğunluğunun asgari ücrete çalıştırıldığı, üretim temposunun son derece yoğun olduğu bir sektör tekstil sektörü. Başka işkollarında olduğu gibi, geçinebilmek için fazla mesai yapmak zorunda kalıyor tekstil işçileri. Aldıkları düşük ücretler, artan vergiler ve hayat pahalılığı karşısında gittikçe eriyor. Patronların iflas etmeleri durumunda, öncelikli olarak fabrikaya ürün sağlayan şirketlerin zararları icra yoluyla karşılanıyor, işçilerin haklarıysa en sona bırakılıyor. Patronların çıkarı güvence altına alınıyor, işçilerse sefalete itiliyor.

İşçilerin haklarını alabilmek için birlikte hareket etmekten, sınıf çıkarları etrafında örgütlenmekten başka yolları yok. Polimer işçileri hakları için bekleyişlerini sürdürüyorlar.

4 Kasım 2017


...önceki
Gölge
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this