UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İngiliz Emekçiler Kemer Sıkma Politikalarına Hayır Dedi

İngiltere’de Muhafazakâr Parti hükümetine dönük tepkiler büyüyor. On binlerce işçi ve emekçi hükümetin ekonomik kesinti politikalarına karşı 1 Temmuzda bir yürüyüş gerçekleştirdi. BBC binasının önünde bir araya gelen ve Londra’nın merkezindeki başbakanlık konutuna doğru yürüyüşe geçen on binlerce kişi Muhafazakâr Parti iktidarını istemediğini dile getirdi. Grenfell Tower yangınını protesto eden ve adalet isteyen dövizlerin taşındığı mitingde kitle, felaketlere yol açan sosyal hizmet kesintilerini protesto etti.

Eylemi örgütleyen Kesintilere Karşı Halk Meclisi adlı grup, yaptığı açıklamada “tasarruf ve özelleştirme adı altında hayata geçirilen ekonomik yaptırımlara karşı yürüyoruz” dedi. Ayrıca mücadelelerinin “iyi bir sağlık hizmeti, eğitim sisteminde iyileştirme, konut, iş ve herkes için daha iyi bir yaşam” için olduğunu belirtti.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ve birçok sendikacı, parlamento meydanında toplanan emekçilere seslendi. Kemer sıkma politikalarına dur demek için, Muhafazakâr Partinin iktidarda kalmasının “Bir Gün Bile Fazla!” olacağı sloganıyla düzenlenen mitingde konuşan Corbyn, kendi iktidarları döneminde bu tür gerici ekonomik uygulamaların, kesintilerin geride kalacağını söyledi. “Biz, birleşmiş, kararlı bir halkız. Biz bölünmeyecek ve sosyal kesintilere izin vermeyeceğiz” diyen Corbyn, konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Sosyal adaletle birlikte, ırkçılığa ve bizleri ayırmaya çalışan her şeye karşı büyümeye devam edeceğiz.”

Hemen hemen her alanda kesintiye giden hükümet, sosyal hakları tırpanlamaya devam ediyor. Bu nedenle protesto gösterilerine katılan eylemcilerin tepkileri ve talepleri ortaktı. Hayati öneme sahip sağlık hizmetlerinde bile kesinti yapıldığını söyleyen eylemciler, buna karşı mücadeleyi büyütmek gerektiğini vurguladılar. Güçlü bir dayanışma gösterisinde bulunmanın önemine dikkat çektiler. Eyleme katılanlar, hükümet kemer sıkma politikalarından vazgeçinceye kadar mücadelenin süreceğini dile getirdiler.

3 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this