UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İngiltere’de Metro İşçileri Grevde

Dünyanın bütün ülkelerinde patronlar ve onların temsilcisi hükümetler, işçi ve emekçilerin yaşamlarını cehenneme çevirmeye devam ediyorlar. İngiltere’de hükümet, işçilerin çalışma koşullarına, ücretlerine ve iş güvencesine karşı yeni saldırılar devreye sokuyor. Ancak İngiliz işçiler artarak devam eden saldırılara boyun eğmiyor, mücadele ediyorlar.


Dünyanın bütün ülkelerinde patronlar ve onların temsilcisi hükümetler, işçi ve emekçilerin yaşamlarını cehenneme çevirmeye devam ediyorlar. İngiltere’de hükümet, işçilerin çalışma koşullarına, ücretlerine ve iş güvencesine karşı yeni saldırılar devreye sokuyor. Ancak İngiliz işçiler artarak devam eden saldırılara boyun eğmiyor, mücadele ediyorlar. Pek çok sektörde aralıklarla ikaz grevleri ve gösteriler yapılıyor.

Bu kez ulaşım işçileri “grev” dedi. 8 Ocak Pazar akşamı, Denizcilik ve Ulaşım İşçileri, Ulusal Demiryolu Sendikası ve Taşıma İşçileri Derneği üyeleri, bilet gişelerinin kapanmasını, iş kayıplarını, güvencesiz koşulları protesto etmek için 8-9 Ocakta 24 saat boyunca iş bıraktılar. Grev, Londra’daki birçok metro istasyonunu kapsayarak, en çok kullanılan ulaşım aracı olan metro ağını da etkiledi.

Yeraltı ulaşımını işleten Londra Metro (LU) şirketi, aldığı kararla yaklaşık 900 işçiyi işten çıkardı. İşçilerin büyük bir bölümünün üye olduğu ve ülkenin ulaşım kolundaki en büyük sendikası konumunda olan RMT’nin yayınladığı bildiriye göre, şirket yönetimi ile yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamaması üzerine grev kararı alındı. İşçiler, işten çıkarmalara ve çalışanların iş yükünün artmasına rağmen, normal bir işçi ücretinden 3 kat fazla ücret alan yöneticilerin işe alınmasına da tepkililer. Ayrıcı yapılan kesinti nedeniyle, istasyon işçileri, işe başladıkları ücretin %25 altında ücret alıyorlar. Ayrıca RMT’nin yayınladığı bildirgede bir kamu hizmeti olması gereken ulaşım hizmetinin tamamen özel işletmecilere teslim edilmesinin böyle sonuçlara yol açacağı belirtiliyor. İşçiler devlet sübvansiyonu (desteği) olmadan metronun çalıştırılmamasını istiyorlar.

Londra’da her gün yaklaşık 4 milyon insanı taşıyan ve ülkenin en önemli ulaşım aracı olan metro ağında yapılan bu grev, milyonlarca insanı etkiledi ve işçilerin gücünü ortaya koydu. Ülkenin bütçe açıklarını kapatma adına tasarruf yapma kararları, ulaşım hizmetlerinden başka birçok sektörü etkilemeye devam ediyor. İşçiler ise taleplerinde ısrarcılar. Grevin yarattığı etki ile işçilerin sendikası ve Londra Ulaşım Kurulu görüşmelere devam edecek.

11 Ocak 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this