UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İnşaat İşçileri Değil Patronlar Yargılansın!

DİSK/Dev-Yapı-İş, İnşaat-İş ve İYİSEN bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, tutuklu işçilerin serbest bırakılması ve inşaat işçilerinin taleplerinin kabul edilmesi çağrısında bulundu. İşçiler değil patronlar yargılansın diyen sendikalar, 3. Havaalanı işçilerinin serbest bırakılması için imza kampanyası başlattılar.

DİSK Genel Merkezinde yapılan basın açıklamasına DİSK, KESK, TMMOB, TTB’un yanı sıra; emekten yana partiler ve demokratik kitle örgütleri; Gencay Gürsoy, Deniz Türkali, Orhan Alkaya’nın aralarında bulunduğu aydın ve sanatçılar da katılarak destek verdiler.

Sendikalar adına yapılan basın açıklamasını Dev Yapı-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir okudu. Açıklamada şu hususlara değinildi: “Son derece haklı ve meşru talepler için direnme haklarını kullanan arkadaşlarımız, özgürlüklerinden, çalışma haklarından mahrum bırakıldılar. Onlarla birlikte aileleri de mağdur edildi. Biz imzacı sendikalar olarak işçi arkadaşlarımızın tutuklanmasını işçilerin haklı taleplerine ve örgütlenme haklarına yapılmış bir saldırı olarak görüyor, tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. 3. Havalimanında inşaat işçilerine dayatılan kölelik şartlarını reddediyor, barınma ulaşım, güvenli ve güvenceli çalışma taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini bir kez daha talep ediyoruz. Bu taleplerin ayrıca bir suç duyurusu olduğunu, 3. Havalimanında asıl patronların yargılanması gerektiğini belirtiyoruz.”

İYİSEN Genel Başkanı Ali Öztutan ise işçilerin protestosunun sürdüğünü belirtti: “En nihayetinde inşaat patronları inşaat işçisini, baskı, gözaltı yoluyla sindirmek isteyecektir. Bugün işçi arkadaşlarımız bu tutuklamalara ve medyada oluşturulan algılara rağmen gerilemiş bir ruh halleri yok. Olmadığı için halen gözaltı sürüyor. Toplanmalarına izin verilmiyor ama işçiler, ıslıkla alkışla protestolarını devam ediyor. Bunun kalıcı olarak örgütlülüğe dönüşmesi lazım. Bu üç sendikanın da temel görevi.”

3 işçinin daha tutuklandığına dikkat çeken İnşaat-İş Örgütlenme Sekreteri Kadir Kurt ise, “Biz 27 arkadaşımızın tamamıyla, hem hukuksal anlamda hem maddi ve manevi anlamda desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Dev Yapı-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir, başta sendikalar olmak üzere emekten ve işçi sınıfı mücadelesinden yana olan aydınları, meslek ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partileri, havalimanı işçileriyle dayanışmaya çağrısında bulundu.

28 Eylül 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this