UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İnşaat İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı Serdar Ben Son Yolculuğuna Uğurladı

Türkiye, Ankara Katliamı’nda yitirdiklerini sonsuzluğa uğurlamaya devam ediyor. 100’den fazla canımızı kaybettiğimiz katliamın ardından düzenlenen anma ve cenaze törenlerinde on binlerce insan acılarını ve öfkelerini haykırmayı sürdürüyor.

Barış ve demokrasi mitinginde patlatılan bomba sonucu yaşamını yitirenlerden biri de “Maviş” diye anılan Serdar Ben’di. İnşaat İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı Serdar Ben için Gazi Mahallesi’nde kitlesel bir yürüyüş ve cenaze töreni düzenlendi. Binlerce kişinin hazır bulunduğu cenazeye, Serdar Ben’in ailesinin yanı sıra Berkin Elvan’ın ve Ethem Sarısülük’ün anneleri, Serdar Ben’in yol arkadaşları, Gazi Mahallesi halkı, emekten yana kitle örgütleri ve UİD-DER’li işçiler katıldılar. Gazi Mahallesi Eski Karakol önünde toplanan kitle, Serdar Ben’in cenazesini almak üzere Gazi Cemevi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “Serdar Yoldaş Ölümsüzdür”, “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP!” sloganları atıldı. Cenazenin Cemevi’nden alınmasının ardından Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyüş devam etti. Mezarlığa gelindiğinde Serdar Ben için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından yakınları tarafından konuşmalar yapıldı, arkadaşları konuşmalarıyla Serdar Ben’i anlattı. Ağabeyi Ali Haydar Ben, kardeşinin ölüm haberini aldıktan sonraki süreci anlatıp bu katliamın daha önceki katliamlardan farksız olduğunu ve hesabını soracaklarını belirtti. Sonrasında HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ateş söz aldı. Konuşmasında Türkiye’de ve dünyada yürüyen savaş ortamından bahseden Ateş, iktidar sahiplerinin yol açtığı hiçbir katliamın aydınlığa kavuşmadığına değindi. “Yüreğimiz yaralı, büyük bir süreçten geçiyoruz, acılıyız ama daha güçlüyüz. Kaybeden onlar oldu. Milyonlar biz olduk, azalan ise onlar oldu” şeklinde konuşan Ateş, hesap sormaya devam edeceklerini söyledi. Ankara’da yaşamını yitirenler ve Serdar Ben için baş sağlığı diledi. Erdal Ateş’in ardından İnşaat İşçileri Sendikası Temsilcisi Barış Aydın konuştu. Ankara Katliamında yitirdikleri diğer İnşaat-İş Sendikası üyesi arkadaşlarını da anan Aydın, emekçiler olarak katillerden hesap soracaklarını ifade etti.

Konuşmaların ve yapılan törenin ardından Serdar Ben ailesi ve yakınları tarafından defnedildi. Sloganlar ve ağıtlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

16 Ekim 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this