UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İnşaatlar İşçilerin Canı Üzerinde Yükseliyor!

İşçiler Ölüyor, Sermaye Büyüyor!

Sermaye işçilerin canına kıymaya, işçi kardeşlerimizi topluca katletmeye devam ediyor. Mecidiyeköy’de 10 işçi kardeşimizi daha sermayenin kâr hırsına kurban verdik. Kapitalist sömürü düzeninden, sermayenin açgözlülüğünden ve AKP hükümetinin aymazlığından kaynaklanan iş cinayetlerini durdurmanın yolu örgütlü mücadeleden geçiyor.


İşçiler, emekçiler!

Sermaye işçilerin canına kıymaya, işçi kardeşlerimizi topluca katletmeye devam ediyor. Mecidiyeköy’de 10 işçi kardeşimizi daha sermayenin kâr hırsına kurban verdik. Kapitalist sömürü düzeninden, sermayenin açgözlülüğünden ve AKP hükümetinin aymazlığından kaynaklanan iş cinayetlerini durdurmanın yolu örgütlü mücadeleden geçiyor.

Biz işçiler öldükçe, patronlar sınıfının büyük rezidansları göğü delerek yükseliyor. Biz öldükçe büyük, lüks gemiler sularda yüzüyor. Biz öldükçe, uçan saray gibi uçaklar, patronları bir kıtadan ötekine taşıyor. Patronlar sınıfı zevk ve sefa içinde yaşadıkça, biz ölüyoruz, sakatlanıyoruz, aç karınla yaşamaya daha da alıştırılıyoruz. Bankalara olan kredi borçlarımız bir ömür boyu peşimizi bırakmıyor. Bizim alnımızın terini sömürerek lüks bir yaşam süren patronlar sınıfı, bize yaşamayı bile lüks görüyor.

Sermaye işçilerin canına kıymaya, işçi kardeşlerimizi topluca katletmeye devam ediyor. Mecidiyeköy’de 10 işçi kardeşimizi daha sermayenin kâr hırsına kurban verdik.

6 Eylülde Torun Center inşaatında bakımsız bırakılan asansörün 32 kattan yere çakılması sonucu 10 işçi feci şekilde hayatını kaybetti. Aynı inşaatta daha 5 ay önce 19 yaşındaki Erdoğan Polat, inşaat sepetinin halatının kopması sonucu 15’inci kattan zemine düşerek yaşamını yitirmişti. Ancak Torunlar İnşaat firmasının yönetimi bu acı ölümü umursamadı. Gerekli önlemleri almadı. Daha büyük katliamlara zemin hazırladı. Bunun sonucu olarak, 5 ay sonra aynı inşaatta 10 işçi daha aynı şekilde can verdi.

Bu toplu katliamın sorumlusu olan şirketin patronu Aziz Torun, hiçbir sorumluluk üstlenmedi. 10 işçinin kanı yerde dururken Torun’un asıl derdi şirketinin “ticari itibarı” idi. Yaptığı açıklamalarda büyük bir pişkinlikle, şirketinin leke almasına asla müsaade etmeyeceğini söyledi. Bununla da yetinmeyen patron, “Biz eğitimleri versek de çalışanların aynı hassasiyeti göstermediğini de biliyoruz” diyerek suçu işçilerin üzerine attı. İşçilerin uyarılarına rağmen hiçbir önlem alınmadığını, katliama davetiye çıkarıldığını anlatan işçileri ise “onlar işçi değil, ortalığı karıştırmak isteyenler” diyerek yalancılıkla suçladı.

İnşaatta mesai akşam 7’de bitiyordu. Oysa, katliam çalışmanın yasak olduğu bir saatte, saat 8’de gerçekleşti. Patron bu durumu da “taşeron işçiler ertesi güne hazırlık yapıyorlarmış herhalde” diye geçiştirdi.

İşçilerin kanı üzerinden semiren patronlar, her iş cinayetinden sonra neredeyse aynı kelimelerle bu tür beyanlarda bulunuyorlar. Soma’da da aynı şey yaşanmış ve 301 işçi katledildikten sonra patronlardan ve siyasetçilerden benzer sözler işitmiştik. Sorumluları araştıracağız dediler, cezasız kalmayacak dediler, daha fazla önlem alacağız dediler… Peki ya sonuç?

Sonuçta, 2013’te 294’ü inşaat işçisi 1235 işçi hayatını kaybetti. 2014’ün daha ilk 8 ayında1270 işçi hayatını kaybetti. Sadece Ağustosta 40’ı inşaat işçisi olmak üzere 158 işçi iş cinayetine kurban gitti. Bu 40 işçinin tamamı taşeron ve gündelikçi. Torunlar’ın inşaatında hayatını kaybeden 11 işçi de taşeron ve gündelikçiydi.

İnşaat sektöründe taşeronluk son derece yaygın. Yaklaşık 2 milyon işçi inşaat sektöründe çalışıyor. Son 5 yılda inşaatlarda 1754 işçi hayatını kaybetti. 1940 işçi sakat kaldı. İnşaat şirketleri kâr patlamaları yaşıyorlar. Torunlar şirketiyse bu sektörde başı çeken şirketlerden biridir.

Kardeşler!

AKP hükümeti iş cinayetleri karşısında hiçbir şey yapmıyor. Denetim görevini yerine getirmiyor. Katil patronları koruyor. AKP hükümeti, “taşeron işçilerin durumunu iyileştirme” adı altında yeni yasaları meclisten geçirmeye hazırlanıyor. Bu yasalarla taşeronluğun daha da yaygınlaşmasının yolunu açacak.

İnşaat sektörü, AKP’nin çok övündüğü ekonomik büyümenin lokomotifidir. Bu sektörde, hükümetle al gülüm ver gülüm ilişkisi içinde olan yeni türeyen zenginler cirit atıyor. AKP hükümeti ve belediyeleri, her türlü kuralı, kanunu çiğneyerek inşaatlara izin veriyorlar. Arazileri talana açıyorlar. Böylece bu yeni türedileri ihya ediyor, karşılığında da kendi paylarını fazlasıyla alıyorlar.

Rantı ve yağmayı paylaşmaya dayanan bu kirli ilişkinin en çarpıcı örnekleri şöyle: AKP’nin oy toplamak için dağıttığı bedava kömürleri, 301 işçinin katili olan Soma Holding’ten tedarik ediyordu. İktidar partisinin aynı amaçla dağıttığı bedava gıda maddelerini sağlayan şirketlerden biri de Torunlar Gıda’dır. Soma Holding’te de, Torunlar Holding’te de “iş güvenliği” hizmeti veren firma aynıdır: NCA A.Ş. yani Nitelikli Cevaplar Akademisi. Şirketlerle AKP arasındaki bu ilişki nedeniyle, AKP katil patronları korumak için seferberlik ilan ediyor. Soma’da fili olağanüstü hal uyguladı, ilçeye giriş çıkışları kapattı; işçileri ve protestocuları gaza boğdu, dövdü. Aynı şeyi Mecidiyeköy’de uyguladı.

Katliamdan bir gün sonra, işçilere destek vermek ve iş cinayetlerini protesto etmek için sendikalardan, sosyalist örgütlerden, işçi örgütlerinden binlerce işçi ve emekçi Mecidiyeköy’de toplandı. İşçi gördüğünde kırmızı görmüş boğa gibi saldıran hükümet ise yine aynı tavrı sergiledi ve polisini emekçilerin üzerine salarak ortalığı gaza boğdu. Bu saldırı gösteriyor ki, AKP hükümetinin işçilerin kanının kurumasına bile tahammülü yok. Ölüye bile saygı duymuyor. İşbirliği halinde olduğu patronu korumak için büyük bir çaba içerisindedir.

Sermayenin açgözlülüğü ve AKP hükümetinin aymazlığı sonucunda iş cinayetleri artarak sürüyor. Bu iş cinayetlerini durdurmanın yolu örgütlenmekten geçiyor.

Kardeşler!

İşçi katliamlarına dur demek için sizleri UİD-DER’in “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım” kampanyasına omuz vermeye ve UİD-DER saflarında mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

pdf
10 Eylül 2014


Bildiriler

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this