UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İran: Yüzlerce Hemşireden Cumhurbaşkanlığı Ofisi Önünde Protesto

Iranian Workers’ Solidarity Network (İranlı İşçilerle Dayanışma Ağı)

Tahran, İsfahan, Kum, Mazandaran ve Gilan eyaletlerinden gelen yüzlerce hemşire, 14 Aralık Pazar günü, Tahran’daki Cumhurbaşkanlığı Ofisinin önünde toplandı. Hemşireler, taleplerine dikkat çekebilmek için, İran rejiminin cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle görüşmek istediler.

Göstericiler, benzer protestoların eş zamanlı olarak Maşhad ve Yazd’ın da dahil olduğu diğer şehirlerde de yapıldığını dile getirdiler.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi önündeki eylemin nedeni, hemşirelerle doktorlar arasındaki büyük gelir eşitsizliğini ve hükümetin hemşire kadrosu için yeni maaş oranlarını belirlemekte ayak sürümesini protesto etmekti. Protestocular, doktorların maaş oranları %400 artarken hemşirelerin ücretlerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını söylediler.

Tahran’daki protestoda, hemşirelerin temsilcileri, temel taleplerinin doktorların maaşlarının –uluslararası standartlara uygun olarak– hemşirelerin ücretlerinin üç katından fazla olmaması gerektiğini vurguladılar. Devlet yetkililerinin hemşirelerin yaşam standartlarını umursamamalarının, başka ülkelere göç eden ya da mesleği bırakan hemşirelerin sayısının artmasıyla sonuçlandığını da dile getirdiler.

Eylemi örgütleyenler, hastane yönetimleri tarafından kısıtlanmasalardı ve vardiya tablolarına saygı gösterme ihtiyacı duymasalardı eylemlere çok daha fazla hemşirenin katılacağını söylediler.

Iranian Workers’ Solidarity Network (İranlı İşçilerle Dayanışma Ağı)

16 Aralık 2014


...önceki
Dur De!
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this