UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İran’da Vahed Sendikası Yöneticilerine Hapis

İran’da işçilere yönelik baskılar son hız devam ediyor. Tahran ve Çevresi Otobüs Şoförleri Sendikası Vahed’in yöneticisi Davut Razavi, 17 Şubatta görülen duruşmada 5 yıl hapis cezası aldı. Sendikanın başkan yardımcısı İbrahim Madadi ise 22 Şubatta görülen duruşmada aynı şekilde hapis cezasına çarptırıldı. Razavi ve Madadi’nin “suçu”, ulusal güvenliğe zarar vermek amacıyla gösterilere iştirak etmek ve yasadışı topluluklara katılarak kamu düzenine ve huzura zarar vermek!

2005 yılında Vahed Sendikası’nın tekrar kurulmasıyla beraber Razavi ve Madadi gibi sendikaya emek veren bütün aktivistler defalarca gözaltına alındılar ve tutuklandılar. İşkence ve zulüm gördüler. Tehditler aldılar. Vahed Sendikası, üyelerine ve aktivistlerine yönelik bu baskıları, İran’da mücadeleci işçilerin, sendikacıların ve sosyalistlerin gördüğü baskıyı şiddetle kınadığı bir açıklama yayınladı. İranlı işçilere ve bağımsız emek örgütlerine yönelik baskılara son verilmesi çağrısında bulundu. Tüm tutuklu işçilerin ve emek aktivistlerinin serbest bırakılmasını talep etti. Mücadeleye devam edeceğini duyurdu.

İranlı egemenler, işçi sınıfının tüm haklarını gasp ediyor. En ufak bir hak arama girişimini acımasızca cezalandırıyor. İran işçi sınıfı açlık ve yoksulluk nedeniyle olduğu kadar molla rejiminin baskıları ve zulmü nedeniyle de acı çekiyor. İran işçi sınıfı, tüm uluslardan işçi kardeşlerinden dayanışma bekliyor.

25 Şubat 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this