UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İranlı Sendikacı Rıza Şahabi’ye Altı Yıl Hapis Cezası


Rıza Şahabi’nin ailesinin de içinde yer aldığı Rıza Şahabi’yi Savunma Komitesi, yayınladığı bir bildiriyle, İran’daki ve tüm dünyadaki işçileri ve sendika aktivistlerini, bu işçi sınıfı karşıtı cezayı kınamaya ve buna karşı harekete geçmeye çağırdığını duyurdu.


İran’da 22 aydır tutuklu bulunan Rıza Şahabi, 6 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. “Sistem karşıtı propaganda yapmak”tan 1 yıl, “ulusal güvenliğe karşı eylem niyetiyle komplo kurmak”tan 5 yıl ceza alan Şahabi’ye yönelik bu suçlamalar, İran’daki molla rejiminin gerçek yüzünü ve işçi sınıfının sendikal mücadelesini bile nasıl bir tahammülsüzlükle bastırmaya çalıştığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Kötüleşen sağlık durumuna rağmen aylardır hapiste tutulan Şahabi, şimdi bu kötü koşullarda 6 yıl daha hapis yatmak zorunda bırakılıyor.

Tahran ve Banliyöleri Vahid Otobüs Şirketi Sendikası Mali Sekreteri olan Şahabi’nin beş yıl boyunca sendikal faaliyette bulunması da aynı mahkeme kararıyla yasaklanıyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Şahabi bir de 7 milyon toman (11 bin lira) para cezasına çarptırıldı. Bu miktar, çok sayıda işçiden toplanan ve Rıza Şahabi tarafından hapisteki işçilerin ailelerine iletilen paraların toplamına denk düşüyor. 

İşçilerin ve sendika aktivistlerinin üzerinde tutuklama terörü estiren molla rejimi, bir yandan da ILO ve diğer uluslararası kuruluşlara, İran’da hiç tutuklu işçi yokmuş gibi davranma ikiyüzlülüğünü sergiliyor.

Rıza Şahabi’nin ailesinin de içinde yer aldığı 500 kişilik Rıza Şahabi’yi Savunma Komitesi, yayınladığı bir bildiriyle, İran’daki ve tüm dünyadaki işçileri ve sendika aktivistlerini, bu işçi sınıfı karşıtı cezayı kınamaya ve buna karşı harekete geçmeye çağırdığını duyurdu. 

İran’da halen tutuklu bulunan Şahruh Zamani de 15 Ocaktan bu yana cezaevinde tutuluyor. Boyacılar ve Dekoratörler Sendikası Yeniden İnşa Komitesi üyesi olan Şahruh Zamani, 10 yıllık hapis cezasıyla yüz yüze bulunuyor.

İranlı işçiler üzerindeki baskıları ve ttutuklama terörünü protesto etmek ve sınıf dayanışmasını yükseltmek için, derneğimizin sürdürdüğü  İran İşçi Sınıfına Yönelik Baskılara Son!” adlı imza kampanyasına destek verelim.

17 Nisan 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this