UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İranlı Sendikacı Rıza Şahabi’ye Uluslararası Destek Çağrısı

Tahran ve Banliyöleri Vahid Otobüs Şirketi Sendikası yöneticilerinden Rıza Şahabi, 12 Haziran 2010 tarihinde tutuklandı ve o tarihten bu yana Evin Cezaevinde bulunuyor. 18 aydır davası sonuçlandırılmayan Şahabi, 20 Kasımda açlık grevine başladı. Açlık grevinin ilk haftasından sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan Şahabi birkaç gün sonra tekrar cezaevine gönderildi. Beş aydır duruşması yapılmayan Şahabi’nin İran rejiminin davayı derhal sonuçlandırması için başlattığı açlık grevi devam ediyor.

Rıza Şahabi’nin sağlık durumuna dair büyük endişeler taşıyan kız kardeşi Zehra Şahabi, kardeşiyle 4 Aralıkta telefonda konuştuğunu, kardeşinin güçlükle konuşabildiğini, sağlık durumunun iyi olmadığını ve hâkimin de teyit ettiği üzere acil cerrahi müdahaleye ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Rıza Şahabi’yi Savunma Komitesi’ne göre, Şahabi karaciğeri, böbreği ve dört omurundan rahatsız. Şiddetli ağrıları var ve vücudunun sol tarafı hissizleşmiş durumda. Doktorlar, felç olma riskinin bulunduğu konusunda uyarıyorlar. Ancak buna rağmen Şahabi’nin tedavisi İran rejimi tarafından engelleniyor.

İran rejimi, mücadeleci işçileri tutuklama ve işkenceyle yıldırmaya çalışma politikasından vazgeçmiyor. “Yabancılarla temas kurmak”la suçlanan Rıza Şahabi’nin son duruşmasının üzerinden beş ay geçmesine rağmen adım atmamakta direnen İran yönetimi, davayı süründürerek Şahabi’yi cezalandırmaya çalışıyor. Uydurma iddialarla hapiste tutulan ve sağlık durumu ciddi olan Şahabi’nin derhal serbest bırakılması için, İran yönetimine bu doğrultuda baskı uygulayacak uluslararası desteğe ihtiyaç var.

UİD-DER olarak, bu amaçla yürütülen uluslararası kampanyaya katılıyor, tüm sınıf kardeşlerimizi ve sendikacıları bu kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz.

Lütfen aşağıdaki formda İngilizce metni bulunan protesto mektubunu (Türkçesi için tıklayınız) formu doldurarak İran yönetimine gönderin.

Mailiniz şu adreslere gönderilecek: dr-ahmadinejad@president.ir, iranwsn@fastmail.fm.Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this