UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tüpraş ve Beşiktaş Tersanesi’nde İş Cinayeti

İş Cinayeti Düzeni İşçilerin Canını Almaya Devam Ediyor

Tüpraş’ta iş cinayeti

Tüpraş’ın İzmit tesislerinde 13 Ekimde meydana gelen iş cinayetinde bir işçi hayatını kaybetti. Taner sağlam, Saat 14.40’ta tork makinesiyle boruların test işlemini yaptığı sırada patlama meydana geldi. Etrafa saçılan vida parçalarının isabet ettiği 26 yaşındaki Taner Sağlam ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan işçi, yolda hayatını kaybetti. Genç yaşta hayatını kaybeden Taner Sağlam, Tüpraş’taki taşeron Tekfen firmasında çalışıyordu.

Bir arkadaşlarını iş cinayetine kurban veren Tüpraş işçileri, patlamanın iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle gerçekleştiğini ifade ettiler. İşçiler, işin teslimine 32 gün kaldığı için, taşeron firmanın işçiler üzerinde baskı kurduğunu, her türlü iznin kaldırıldığı yönünde açıklamalar yaptığını, çalışma temposunun fazla mesailerle katlanılamaz düzeye ulaştığını dile getirdiler.

Tüpraş işçileri, hayatını kaybeden Taner Sağlam’ın asıl işinin çelik imalatı olduğunu ve atölyede çalışırken boru test işlemine verildiğini anlattılar. Tekfen’in ihtiyaç olan alanlara yeni işçi almak yerine başka bölümlerde çalışan işçileri bu alanlara kaydırdığını aktaran işçiler, yeni alanlara aktarılan işçilere gerekli eğitimin verilmediğini ifade ediyorlar. Baret ve gözlük dışında hiçbir önlemin alınmadığına da dikkat çekiyorlar.

İşçiler, tepkilerini şöyle dile getiriyorlar: “Hızlı çalışmamız için sürekli uyarılar alıyoruz. Ölen işçi arkadaşımızın esas işi bu değil. Hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. Tüpraş’ta işçi sağlığı ve iş güvenliği sadece baret ve gözlüktür. Artık sıra hangimize gelecek diye düşünüyoruz. Bir hafta önce aynı işlemde aynı makine bir arkadaşımızın ayak topuk kısmını parçaladı. Yüzde yüz ihmal var. Son bir aydır güvenlik önlemleri rafa kaldırıldı. Artık bugün hangimiz ölecek diye düşünüyoruz.” Bir başka işçi de tepkisini şöyle dile getirdi: “Tüpraş’ın suçu var bu olayda. Sahadaki çalışmalarımız bitmedi ama Tüpraş bu konuda acele ediyor. Sonucu iş kazası oluyor. İş güvenliği yok. Kulaklarımızda sorun çıkmaya başladı. Test yapılırken ciddi bir şekilde yüksek ses olayı var. Ayrıca bu testleri yaparken etrafı boşalttırmıyor, büyük tehlikeler bizi bekliyor.”

Isparta’da 5 işçi hayatını kaybetti

Isparta Eğirdir’e bağlı Akpınar Köyü yakınlarında maden işçilerini taşıyan kamyonetin devrilmesi sonucu 5 işçi hayatını kaybetti, 10 işçi yaralandı. İşçileri yemek dönüşünde madene getiren kamyonetin freni patladı. Bu sırada virajı almayan kamyon devrildi. Kazada yola savrulan işçilerden Dursun Ozan, Mehmet Özalp, Ziya Yılmaz ve Musa Olgun hayatını kaybetti. Sürücü ve 10 işçi de yaralandı. Ağır yaralı olarak hastaneye sevk edilen Muammer Keskin de yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Beşiktaş Tersanesi’nde iş cinayeti

Yalova’da kurulu Beşiktaş Tersanesi’nde meydana gelen iş cinayeti, işçinin hayatının patronlar için bir değeri olmadığını bir kez daha gözler önünde serdi. Tersane işçisi Uğur Akay’a sabah saatlerinden itibaren ulaşamayan yakınları, kayıp ihbarında bulundular. Akşam saat 19.00 sıralarında, denizde, tersanenin yakınlarında bir erkek cesedinin bulunduğu ihbarı yapıldı. Yapılan incelemede cesedin kayıp tersane işçisi Uğur Akay’a ait olduğu anlaşıldı. 27 yaşında olduğu öğrenilen genç işçinin denize nasıl düştüğüne dair bir açıklama yapılmadı.

17 Ekim 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this