UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İş Cinayetine Kurban Giden İşçilere Saygı Yürüyüşü!

İş cinayetlerinde yaşamını kaybeden işçilerin aileleri, Zonguldak Kozlu’da maden kazası sonucu yaşamını yitiren işçiler için 13 Ocakta, Taksim’de saygı yürüyüşü düzenlediler. Eylemde UİD-DER’li işçiler de yerini aldı.

Davutpaşa patlamasında, Esenyurt çadır yangınında, yıkılan Van Bayram Otel’de, BEDAŞ’ta, Arka Sıradakiler dizi setinde hayatını kaybeden işçilerin yakınları bir araya gelerek gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmamasına, Başbakanın ve Bakanların iş cinayetlerini “kader” diye geçiştirmelerine öfkeli olduklarını haykırdılar. Taksim Meydanı’nda toplanan ve Galatasaray Lisesi önüne doğru yürüyüşe geçen kitle, “Kaza da Kader de Değil… CİNAYET!” yazılı pankart açtı. Eylemde; “Bu Kaçıncı?”, “Önce İş Güvenliği”, “Unutma Unutturma!” yazan dövizler taşındı. Öfkeli kitle, “İş Kazası Değil, Cinayet”, “Sorumlular Belli, Yargılansın”, “Kader Değil Cinayet”, “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!” sloganlarını haykırdı. Yürüyüşte, bugüne dek yaşanmış iş cinayetleri ve ölen işçilerin sayısı hatırlatılırken, kitle hep birlikte “UNUTMA” diye karşılık verdi.

Galatasaray Lisesi önündeki basın açıklamasını, Esenyurt’ta yanarak can veren Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak yaptı. Kıyak, Çalışma Bakanlığının 8 işçinin yaşamını kaybettiği Kozlu’da Star Madencilik’te iş güvenliğinin yetersizliğini tespit etmiş ve raporlamış olduğunu, ancak herhangi bir yaptırım uygulamadığı için 8 işçinin yaşamını kaybettiğini söyledi. Kıyak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öfkeliyiz, denetim yapması gerekenlere, daha fazla kâr için işçi hayatını önemsiz gören, işvereni layıkıyla soruşturup yargılamayanlara. Efendiler, ahımız da feryadımız da peşinizi bırakmayacak! Bütün çabamız, bir daha olmasın, herkes duysun ve unutmasın diyedir.”

Damla Kıyak’ın ardından Davutpaşa’da yakınlarını kaybeden işçiler ve Selin Erdem’in annesi Hacer Erdem söz aldı. Erdem kızının ölümünden beri siyahlar içinde, zindanlarda yaşadığını ve saraya girmiş olan adaletin artık halka inmesi gerektiğini söyledi. Davutpaşa patlamasında yaşamını kaybeden bir işçinin yakını Başbakan’a seslenerek şöyle konuştu: “Kuran-ı Kerim’de ölümlerin nasıl olduğu üzerine Peygamber Efendimiz’in bir sözü vardır. ‘Siz Önleminizi Alın, Gerisini Allah’a bırakın’ diye. Acaba bir Müslüman olarak Başbakan bu söz üzerine hiç düşünmüş müdür?” Davutpaşa’da ölen bir başka işçinin yakını ise şöyle konuştu: “Biz aileler olarak şikâyetçi olmaya başladığımızda yetkililer bizlere şunu soruyorlardı ‘Yakınınız neden o işte çalışıyordu?’ Peki, biz de size soruyoruz: Acaba siz bu işçilere çalışabilecekleri bir iş imkânı sağladınız mı?”

Kozlu’daki madende ölüme terk edilen 8 işçinin ardından bir kez daha sokağa çıkan aileler, her eylemden sonra ölümlerin azalacağını beklediklerini fakat ölümlerin hiç hız kesmediğini haykırdılar. Kendi evlatlarını yitiren aileler, ölümlerin durması, başka işçilerin hayatta kalması için mücadeleye devam edeceklerini haykırdılar. Herkesi, her ayın ilk Pazar günü yapılan Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek olmaya çağırdılar.

14 Ocak 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this