UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşçi 6 Saat Uyur mu Hiç!

İstanbul’dan bir öğrenci

Merhabalar. Ben üniversitede okurken çalışmak zorunda kalan binlerce işçi çocuğundan biriyim. Geçenlerde yaşadığım bir sohbeti paylaşmak istedim. Bir Pazar günü otobüste eski çalıştığım yerin aşçısıyla karşılaştım. Selamlaştıktan hemen sonra konu işyerine geldi. İşyerinin aynı olduğundan, pek bir şeyin değişmediğinden bahsetti. Daha sonra çok normalmiş gibi artık izin gününün olmadığını söyledi. Onun olmadığı günler birkaç müşterinin yemekten şikâyetçi olmasından dolayı patronu izin kullanmasını yasaklamış! Günde 14 saat çalıştığını ve yolda geçen zamanla birlikte ona kalan zamanın 7 saat olduğunu söyledi. Ben hayretle “Peki bu durumda 6 saat uyusan sana kalan zaman 1 saat olacak. Yeni doğan bir kızın var üstelik, nasıl zaman ayırabiliyorsun” diye sordum. Arkadaşım hemen “6 saat uyunur mu hiç! Ben günde 4 saat uyuyorum. Diğer türlü zaman mı kalır!” diye cevap verdi.

Arkadaşımla karşılaştığım o otobüsle UİD-DER’in başlatmış olduğu “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!” adlı yeni kampanyasının duyuru standına gidiyordum. Bu sohbetten sonra bu kampanyanın ne kadar gerekli ve yerinde olduğunu bir kez daha anladım.

İşçiler artık bırakın sevdikleriyle, aileleriyle doya doya zaman geçirmeyi, uyumaya bile ayıracak zaman bulamaz hale geldiler. Patronların kâr hırsının bedeli işçilerin hayatlarının çalınmasıdır. Bu sorunları ortadan kaldırmak, insanca bir hayata sahip olabilmek için hep birlikte UİD-DER’in bu anlamlı kampanyasına destek olalım.

14 Ocak 2014


...önceki
Dur De!
  Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this