UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“İşçi Dayanışması Şenliği”nde Büyük Coşku!

Derneğimizin “Krize ve Savaşa Karşı Haydi 1 Mayıs’a” şiarıyla düzenlediği “İşçi Dayanışması Şenliği”, büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Tuzla Orhanlı Kültür Merkezinde yapılan şenliğe, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla çocuğuyla yüzlerce emekçi katıldı. 1000 kişilik salon dolduğu için, derneğimizin gençleri etkinliğimizi ayakta izleyerek konuklarımıza yer verdi.

Şenliğimiz, UİD-DER İşçi Korosunun ve müzik grubunun seslendirdiği “Merhaba” şarkısıyla başladı. Sınıfsız bir dünya kurma mücadelesinde güneşe gömdüğümüz kavga neferlerinin anısına saygı duruşunu, dernek temsilcimizin yaptığı açılış konuşması takip etti. UİD-DER’in işçilerin uluslararası dayanışmasına ve mücadele birliğine katkıda bulunmak üzere yola çıktığını belirten temsilcimiz, konuşmasında, krize ve savaşa karşı mücadeleyi yükseltmek gerektiğini dile getirdi. “1 Mayıs’ta tüm dünyadaki sınıf kardeşlerimizle birlikte, haklarımızı gasp edenlerden hesap sormak için, krize ve savaşa karşı durmak için alanlara ineceğiz” dedi.

Temsilcimizin konuşmasından sonra, UİD-DER’in kurulmasından bu yana gerçekleştirdiği etkinliklerin ve çalışmaların kısaca tanıtıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından, direnişçi işçiler adına söz alan bir Sinter Metal işçisi, yaptığı konuşmada, “işçi sınıfının mücadeleden başka bir kurtuluş yolunun olmadığını” belirtti ve tüm sınıf dostlarını direnişlerine destek vermeye çağırdı. Şenliğimize, direnişte olan Sinter Metal ve Marport Liman işçilerinin yanı sıra, Tuzla Deri-İş’ten, Tez-Koop-İş 2 No’lu şubeden, Gebze Kristal-İş’ten, Esenyurt Emek-İş’ten, Tuzla Emekli-Sen’den ve Gebze DTP’den yöneticiler de katıldılar.

Şenliğimiz, sunucularımızın sunum metni eşliğinde, işçi sınıfı mücadelelerini, haksız ve emperyalist savaşların yol açtığı acı ve yıkımı, ezilen halkların maruz kaldıkları zulmü yansıtan video görüntüleri, dünyanın çeşitli dillerinden ezgiler, mücadele şiirleri ve işçi sınıfının marşlarıyla devam etti. Salondaki yüzlerce işçi, kapitalist sömürü düzenine karşı sloganlarımızı hep birlikte coşkuyla haykırdı: “Yaşasın 1 Mayıs Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!”, “Kapitalist Sistemi Yıkacağız Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız!”, “Kriz Savaş İşsizlik, Çözüm İşçi İktidarında!”, “Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin!”

Şenliğimizde krize, haksız ve emperyalist savaşlara karşı örgütlenme ve mücadele vurgusu yapıldı. 1 Mayıs’ta alanlara taşınması gereken acil taleplerimiz dile getirildi. İşsizlikten sendikasızlaştırmaya, hayat pahalılığından iş saatlerinin düşürülmesine, acil taleplerimizin hayata geçirilmesinin ancak örgütlenerek ve mücadele ederek mümkün olabileceği belirtildi. İşçi sınıfın uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın, işçi kitleleri mücadeleye çekecek, geride duran kitleleri ilerletecek, sınıfın geniş kesimine moral ve güven verecek bir şekilde kutlanması gerektiği de vurgulandı.

Etkinliğimize katılan sınıf dostlarımız, dünya işçilerinin mücadelelerinde simgeleşen devrim türküleriyle büyük bir coşku yaşadılar. Elbette devrim ve inancı ifade eden marşlar ve türkülerin yanı sıra, haksız ve emperyalist savaşların acı ve gözyaşına boğduğu halkların trajediklerini dile getiren ezgiler de salonda yankılandı. Derneğimizin işçi korosu ve müzik grubu, UİD-DER’in adına yakışır tarzda, pek çok dilden şarkılar, marşlar söyledi. Kürtçe, Arapça, Ermenice, Gürcüce, Boşnakça ezgilerle Ortadoğu, Balkan, Kafkas, Anadolu halklarının acıları dile getirildi. İngilizce ve İtalyanca ezgilere de yer verildi.

Etkinliğimizin son kısmında ise 1 Mayıs ve Enternasyonal marşlarımız söylendi. Hep beraber, tek yürek ve sıkılı yumruklarımızla “işçinin emekçinin bayramını” ve “en sonuncu kavgamızı” haykırdık. Gencinden yaşlısına birlikte olmanın, sömürüye karşı öfkemizi haykırmanın güzelliğini paylaştık. “İşçi Dayanışması Şenliği”, tüm dostlarımız için hem sınıf gücünün farkına varma, hem de tüm kötülüklerin kaynağı olan kapitalizme karşı mücadele etmek gerektiğinin bir kez daha bilince çıkartılması işlevini gördü. Etkinliğe katılan dostlarımızın memnuniyeti ve yaşadıkları coşku yüzlerinden okunuyordu. Etkinlik sonrasında, kendilerine böyle bir gün yaşattığı için UİD-DER’e çok teşekkür ettiler.

Dünyanın tüm uluslarından işçiler, bu 1 Mayıs’ta yüreklerinde aynı inanç, kafalarında aynı güzel gelecek beklentisiyle alanları dolduracaklar. Kapitalizme karşı öfkelerini dile getirecek ve mücadele azimlerini bileyecekler. Bizler de, krize, haksız ve emperyalist savaşlara karşı UİD-DER bayrağı altında olacağız. Tüm sınıf dostlarımızı, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde UİD-DER’in enternasyonalist bayrağı altında birleşmeye davet ediyoruz.

Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan!

Krize ve Savaşa Karşı Haydi 1 Mayıs’a etkinliğinden kareler...
19 Nisan 2009


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this