UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşçi Dayanışması’nı Kıraç’ta İşçilere Ulaştırmaya Devam Ediyoruz!

Kıraç’tan bir grup UİD-DER’li işçi

UİD-DER’li işçiler olarak Kıraç’ta İşçi Dayanışması bültenimizi dağıtmak için şapkalarımızı takıp bir bir işçilerin yanlarına sokularak derneğimizi ve bültenimizi tanıtıyoruz. Bazı işçiler işten dönüyor, bazıları vardiyalı çalıştığı için işe gidiyor, bazıları da iş yorgunluğunu üzerinden atmak için bir bankta oturup dinlenmeye çalışıyor. Bu bölgenin bir özelliği var. İşçilerin çalışma ve yaşam koşulları neredeyse tamamen aynı. Bu civardaki fabrikaların birkaçını kenara bırakacak olursak sendikalı fabrika yok ve çalışma koşulları da birbirine çok benzer.

İyi akşamlar diyip 4-5 işçinin toplandığı masaya iliştik. Kendimizi ve derneğimizi tanıttıktan sonra onlarla tanıştık. Her biri farklı fabrikalarda çalışan işçilerdi. Ama sorunları aynıydı. İşyeri sorunları üzerinden sohbet ettikten sonra “peki bu durum hep böyle mi devam edecek” diye sorduk. “Ne yapabiliriz” diye sordu işçilerden birisi ve ekledi: “İşyerinde kime güvenebilirim, kimse hakkını aramıyor ki, bence biz hiçbir şey yapamayız. Çünkü birlik yok! Ama senin dediğin gibi bir birlik olsa, her şey daha güzel olur ama zor abi!” Ama bunların örneği var dedik. İşçi Dayanışması’nın sayfalarını çevirerek tek tek işçilerin mücadelelerini anlattık. Sonra yine sorduk: “Peki onlar uzaydan mı gelmişlerdi ki birlik oluşturabilmişler? Bizden ne farkları var? Onlar da işçi biz de işçiyiz.”

Özellikle Çelmer işçilerinin örgütlenme mücadelesini anlatırken işçilerin işyerini işgal ettiğini ve kazandıklarını söyleyince masamızda oturan işçilerin yüzlerine adeta renk geldi. Sohbetimiz daha da keyifli gelmeye başladı işçilere. Benzer konularda sohbetimize devam ettikten sonra bir başka günün akşamında yeniden görüşmek üzere çay sözü alarak oradan ayrıldık.

İşçilere İşçi Dayanışması’nı ulaştırmak çok önemli. Çünkü İşçi Dayanışması işçilerin kendi kalemleri ile kendi öz sorunlarını anlatıyor. İşçiler haksızlıklar karşısında neler yaptıklarını ve çalışma koşullarını daha da iyileştirmek için nasıl mücadele ettiklerini anlatıyorlar. İşçi Dayanışması, “ne yapabiliriz ki” dediğimiz durumlarda bizlere yol gösteriyor. İşte bu yüzden İşçi Dayanışması işçilere ulaşmalı!

3 Eylül 2010


  "İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this