UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşçi Düşmanı Burjuva Medya Protesto Edildi

24 Nisan Perşembe günü Bostancı Sanayi Sokağı önünde bir basın açıklamasıyla Ensonhaber sitesi protesto edildi. UİD-DER’in de destek verdiği basın açıklamasına çeşitli sendika ve birçok kadın örgütü temsilcisi katıldı. Sanayi sokağının başından Ensonhaber sitesinin bürosu önüne kadar bir yürüyüş düzenlendi ve cinsiyetçi yaklaşımları protesto eden sloganlar atıldı. Ardından basın açıklamasının metni okundu. Kadın örgütleri “Sarışınım, Haddini Bil”, “Esmerim, Haddini Bil”, “Çakma Sarışınım, Haddini Bil”, “Sendikalıyım, Haddini Bil!” gibi dövizlerle basın açıklamasına katıldılar.

21 Nisan Pazartesi günü Taksim’de bulunan Hill Otel’de DİSK Marmara Temsilciler toplantısı gerçekleşmişti. Daha sonra, 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin basın açıklamasına katıldı temsilciler. Ancak polis, komitenin basının açıklamasını Gezi Parkı merdivenlerinde yapmasına izin vermedi. Polisin baskısına direnişle karşılık verilerek polis ablukası yarılmaya çalışıldı. Ensonhaber adlı burjuva haber sitesi, 1 Mayıs çağrısını kara çalmak için tam bir ibretlik haber yaptı. “Yakıp yıkma provası” ibaresinin yanına, DİSK Genel-İş Sendikası işyeri temsilcisi bir kadın işçinin resmini de koyarak “en seksi devrimci” başlığı attı, cinsiyetçi burjuva yaklaşımın en iğrenç örneğini sergiledi.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ensonhaber.com sitesi bilinçli olarak bir kadın işçiyi hedef alıyor. Patronlara hizmet eden medya, işçi kadınların mücadeleden uzak olmasını istiyor. Burjuva medya kadına düzene asker ve ucuz işçi doğurma, eşini mücadeleden uzak tutma rolünden başka bir görev vermiyor. Kadını mücadele içinde görmek istemiyor. Kadına yakıştırdığı konum cinsellik, doğurganlık ve erkeğin hizmetkârlığı!

Burjuva medya ve özellikle de AKP medyası, her yıl 1 Mayıs’ı karalamak için, demokratik gösterilere saldıran polisin tutumunu kınamazken, emekçilerin tepkisini “yakma yıkmanın provası” olarak veriyor. Amaç işçilerin gözünü korkutmak ve 1 Mayıs alanından işçileri uzak tutmaktır.

Basın açıklamasında Ensonhaber’in cinsiyetçi tutumu ve polisin saldırısı kınandı ve mücadele çağrısı yapıldı.

25 Nisan 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this