UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşçi Sınıfının Gerçek Zaferi

28.03.2017, Pendik’ten bir işçi

1917

18 Mart dolayısıyla televizyonlarda, okullarda, gazetelerde kısacası her yerde sürekli Çanakkale Zaferi gündem edildi. Okullarda Çanakkale’ye geziler düzenleniyor; cep telefonlarına mesajlar gönderiliyordu. Bu şekilde işçi ve emekçilere “vatan için” canlarını feda etmeleri gerektiği propagandası yapılıyor. Egemenler her zaman kendi çıkarlarını vatan kılıfıyla kitlelerden gizlemeye çalışırlar.

Sömürü Düzenine HAYIR!

25.03.2017, Ankara’dan bir meslek lisesi öğrencisi

tek-adam-rejimine-hayir.jpg

Mesleki Gelişim dersinde öğretmenimiz sınıfa girdi. Derse başlamak üzere akıllı tahtayı açtı. Tahtaya baktığımda ilgimi çeken bir şey vardı. Türkiye’nin büyük sermayedarlarından Rahmi Koç ve Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un  yan yana olduğu bir fotoğraf karesi. Daha sonra öğretmenimiz dersi anlatmaya başladı: “Hayatınızın her alanında rekabetçi olun, hırslı olun. Neden Çin, Amerika gibi gâvur ülkelere muhtaç oluyoruz?...

HAYIR Deriz

25.03.2017, Çayırova’dan bir işçi

hayirr.png

Halkı açlığa mahkûm ettiniz Az kanlarına girmediniz Yalanlarla beslendiniz Israrla oy istediniz olmazsa kaos olur dediniz Referandumda bizler size hayır deriz!

Gün Arkamdan Geliyor

24.03.2017, Gebze’den bir işçi

madenciler_dsc938.jpg

Geceye doğru yol alıyorum, / Gün arkamdan geliyor. / Karanlığın içinde sayısız gölge, / Belli belirsiz / Anlam kazanıyor yaklaştıkça. / Ne bir ağaç, ne de taştan bir heykel. / Kimi zayıf kimi şişman, / Kimi uzun kimi kısa, / Kimi kadın kimi erkek / Bir arada yalnız ve ürkek.

Açken Tokları Düşünmek!

23.03.2017, Çayırova’dan bir metal işçisi

esnek-calismaya-taserona-hayir.png

Geçtiğimiz Cumartesi günü vardiyamızı bitirdik ve servise bindik. Serviste bir işçi arkadaşımızın eksik olduğunu söyledim. Servisteki işçilerden bazısı onun bir 8 saat daha çalışacağını söylediler. Bu işçi 8 saat çalışmanın ardından bir 8 saat daha, yani 16 saat, hatta 20 saat çalışmayı neredeyse alışkanlık haline getirmiş. Bu işçiyle karşılaştığımda dayanamadım ve üzülerek sordum...

Ev İşçileri de Hayır Diyor!

22.03.2017, Gebze den bir ev işçisi

hayirda-hayir-var.png

Ben aileme destek amaçlı ev işlerinde çalışan bir kadın işçiyim. Sabah 09.00’dan akşam 21.00’e kadar günlük 20 lira için çalışıyorum. Tabi bu işler haftada 3-4 gün oluyor. Eşim asgari ücrete çalışıyor. Evimiz ise kira. Aldığımız ücret dolayısıyla yetmiyor. Eşim asgari ücreti bile zamanında alamadığı için benim de çalışmam gerekiyor. Bir tane çocuğumuz var. Onu kreşe yazdırıp fabrikada çalışmayı düşündüm. Ama kreşler de pahalı.

Gökkuşağı

22.03.2017, Gebze’den bir işçi

gokkusagi.jpg

Beyaz bir güvercin gibi, / Özgür ve temizdir hayallerimiz. / Sarı yapraklar gibi rüzgârın götürdüğü yere değil, / Güneşin aydınlığıyla / Kızıl goncalı kırlarda gezinmeye koşacak ayaklarımız. /

İşçinin Güvenliği mi, Bakanın Güvenliği mi?

21.03.2017, Tuzla’dan bir grup işçi

bosb-bakan-ziyereti.jpg

Ekonomik kriz, fabrikaların kapanması ve işten atmaların gerçekleşmeye başlaması AKP iktidarını, organize sanayi bölgelerine odaklanmaya ve patronlarla daha sıkı görüşmelere yönlendirmiş görünüyor. Geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yolu, çalıştığımız organize sanayi bölgesine düştü. Bakan kriz, istihdam, referandum gibi konular üzerine organize sanayi bölgesinde bulunan patronlarla bir araya gelmiş.

Yıldırmasın Karanlık

21.03.2017, Gebze’den bir kadın işçi

karanliktan-aydinliga.jpg

Sırtını dönüp gidemezsin öylece. / Kan ağlayan anaların gözyaşları / hançer gibi saplanır yüreğine / Düşün, yarınları düşün! / Her bir yanda yetim kalmış çocukların çığlıkları / Açlık, baskı, zulüm daha da beteri bekliyor kapıda / Gel sen de boyun eğme, hayır de onların karanlık düzenine

Dünyanın Tepesinde Bir Avuç Hışır

19.03.2017, Gebze’den bir kadın işçi

madenci.jpg

Gece gündüz demeden çalışır dururuz. Doğru düzgün uyku vaktimiz, yemek vaktimiz yoktur biz işçilerin. Patronların isteğine, planına göre ayarlıdır yaşamlarımız. Acıktığımızda zilin çalmasını bekleriz koşmak için beğenmediğimiz o yağlı yemeklere. Makine başında dokurken kumaşları, tek tek ayırırken otomobillerin parçalarını, inşaatlarda vururken keseri çiviye ve mevzide tutarken 3- 5 nöbetini direnirsin göz kapaklarına uyumamak için.

“Böyle Ölmek İstemiyorum”

18.03.2017, Kaynarca’dan bir işçi

hayirr.png

“Aslında emekli olmam lazım. Ama olamıyorum. Hasta olduğum için raporum çok. Primim daha dolmadı. İyileşmedim ama böyle çalışmak zorundayım. Borçlandırma yapıp emekli olabilir miyim diye araştırıyorum. Benim halim gene iyi. Amcamın oğlu var. Şimdi 57 yaşında. Fabrikada çalışıyordu. Şeker hastalığı çok ilerledi. Hastaneye gidip gelmeye başladı. Ayaklarında yaralar çıktı, morarmalar oldu. İlaç verdiler. Rapor verdiler. Sonra bir daha rapor verdiler...”

Neye Evet Neye Hayır?

17.03.2017, Gebze’den bir grup işçi

isciler-hayir-diyor-karikatur.png

Gündem başkanlık sistemi tartışmalarıyla devam ederken biz de bir grup arkadaş bunu biraz daha iyi anlamak için tartışmaya başladık, hatta biraz daha ileri gidip bunu canlandırmak istedik. Birimiz Türk Metal’in olduğu bir fabrikada işçi, birimiz sendikasız bir işçi, birimiz işsiz, birimiz taşeron işçisi. Hepimizin hikâyeleri ayrı ayrı olsa da isteklerimiz çıkarlarımız ortak olan işçileriz.

Reklama Bile Tahammül Yok!

17.03.2017, Avcılar’dan bir kadın işçi

filli-boya-reklam-filmi.jpg

Filli Boya 8 Mart vesilesiyle kadınların sorunlarını anlatan bir reklam filmi çekti. Reklam televizyonlarda çok az göründü. Youtube’ta önemli sayıda izlenince de gelen tepkiler üzerine kaldırıldı. Biraz araştırayım dedim, neden kaldırılmış, kimleri rahatsız etmiş olabilir diye.

Direnişçi Belediye İşçisinden Mektup

16.03.2017, Avcılar’dan direnişçi bir belediye işçisi

avcilar_belediye-iscileri_20160503_IMGL1389.JPG

Yaklaşık bir yıl önce Avcılar Belediyesi’nde sendikal örgütlenmeden dolayı işten atıldım. Benimle birlikte atılan arkadaşlarla, 7 ay belediye önünde direnerek haklılığımızı duyurduk. Bu direnişimizin sonucunda Fen İşleri Müdürlüğünde işbaşı yaptık. Ayrıca mahkeme de haklı olduğumuza karar verdi. Açtığımız işe iade davalarımızı kazandık. Sürecimizi sizler de UİD-DER vasıtasıyla takip ettiniz. Yanımızda oldunuz. Hepinize teşekkür ederiz.

İşyerinde 8 Mart’ı Kutladık

16.03.2017, Esenyurt’tan bir kadın işçi

8 mart.jpg

Fabrikamızda birkaç kadın arkadaşımızın, kendi aralarında “evden bir şeyler hazırlayalım getirelim, 8 Mart kutlaması yapalım” düşüncesi fabrikada diğer kadınlara da yayıldı. Onlarca kadının katıldığı bir etkinliğe dönüştü. Herkes evinde hazırladığı yiyecekleri getirdi. Ve yemekhanede kocaman bir sofra hazırladık. Hepimiz çok heyecanlı ve çok mutluyduk.

Bir Kadın İşçi Olarak “HAYIR” Diyorum!

15.03.2017, Esenyurt’tan bir kadın işçi

kadinlar-hayir-diyor.jpg

10 yıllık iş hayatımda birkaç işyerinde çeşitli gerekçeler gösterilerek ve her seferinde de haksız olarak işten çıkarıldım. En son işyerinde ise hayatımda ilk defa duyduğum ve akla mantığa uymayan bir gerekçe gösterilerek işten çıkarıldım. Gerekçe OHAL’di! OHAL bahane edilerek ve “şirket olarak küçülmeye gidiyoruz” denilerek birçok arkadaşımla birlikte işten çıkarıldım. Bizim gibi birçok işçinin işten çıkarılmasına, dolayısıyla da ekmekleriyle oynanmasına neden olan pespaye bir düzen olan OHAL şimdilerde kalıcılaştırılmaya çalışılıyor.

Gebzeli Emekçi Kadınlar HAYIR Diyor!

14.03.2017, Gebzeli emekçi kadınlar

8mart-DSC_0017.JPG

Gebze’de 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü coşkusunu birlikte yaşayan emekçi kadınlar, duygu ve düşüncelerini, taleplerini, tek adam rejimine neden HAYIR dediklerini bizimle paylaştılar. Emekçi kadınlar etkinliğin ardından kendilerine uzatılan kartlara duygularını şöyle döktüler:

İşçi Sınıfı İçin HAYIR’lı Olsun!

14.03.2017, Gebze’den bir öğrenci

hayir3.jpg

Bazen arkadaşlarımla siyaset üzerine iki çift laf edelim diyorum. Bakıyorum ki isteklerimiz çok benzer: Yaşam şartlarımız iyileşsin istiyoruz, daha iyi bir eğitim görelim ve gelecek kaygısı yaşamayalım istiyoruz. Savaştan uzak; kısacası insanca bir yaşam istiyoruz. Bunu her kesimden her partiden bireyler olarak istiyoruz. Peki, ama isteklerimiz seçimlerimizle ne kadar örtüşüyor?

İşyerinde “Hayır”lı Sohbetler Ediyoruz

12.03.2017, Sefaköy’den bir kadın işçi

hayirr.png

Çayın demini almadan içilmesi, mutfağın düzenli kullanılmamasıyla başladı sohbetimiz. “İnsanları değiştiremezsin, bunlar böyle düzenden anlamaz” dedi. Ben ise mantıklı konuşup, sürekli söyleyip üstüne gidilirse düzelebileceğini anlatmaya başladım. Düzelir düzelmez, değişir değişmez diye devam ederken sohbetimize, UİD-DER’de konuştuklarımız geldi aklıma.

İşsiz ve Örgütsüz

12.03.2017, Esenyurt’tan bir işçi

issizlere-is.jpg

İş çıkışı arada bir gittiğim köy derneğimize uğradım. Birçok genç ve orta yaşlı köylülerim vardı, kimi oyun oynuyor, kimi siyaset tartışıyordu, ben siyaset tartışanların yanına gittim. Referandum tartışmaları ve gündemde olan bazı konuların yanı sıra işsiz olduklarını da konuşuyorlardı. İçlerinden bir kaçı “bizim bu köy derneğimiz hiç bir işe yaramıyor, her derneğin başkanı belediyeye adamını sokuyor, bizim dernek başkanı kimseyi belediyede işe sokamıyor, bizimkiler çok pasif” diyerek işsizlikten yakınıyorlardı. Kimisi inşaat işçisi, kimisi ayakkabı ustası, kimisi tekstil işçisi, kimisi ise servisçi…

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this