UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kıdem Tazminatı Bizim İş Güvencemiz!

22.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

disk-ankara-kidem-2017.jpg

Ben üç vardiya çalışan bir işçiyim. Geçtiğimiz günlerde gece vardiyasında İşçi Dayanışması bültenimizi okuyan bir işçiyle yan yana çalışıyorduk. “Sana bir şey soracağım, bu kıdem tazminatları ne olacak, ne düşünüyorsun sen?” diye sordu. “Beni boş ver abi sen ne düşünüyorsun ben onu merak ediyorum” dedim. O da “bu fon meselesine ben olumlu bakmıyorum” diye karşılık verdi.

Kim Ulan Bu Doymak Bilmeyen?

21.06.2017, Tuzla’dan bir işçi

isci_ve_patron.jpg

Bu fabrikada çalışmaya başlayalı çok olmadı. Sizlerle fabrikada yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. Biz fabrikada kışın yemeklerde neredeyse her gün meyve olarak sadece elma yeriz. Bir akşam vardiyasında arkadaşlarla bahçede oturuyorduk. Şöyle bir bahçeyi gözümle taradım. Bir de baktım ki meyve ağaçları var.

Kadın İşçiler de Kıdem Tazminatına Sahip Çıkmalı

21.06.2017, Tuzla’dan bir metal işçisi

kadin-isciler.jpg

Yemek molasında bir grup işçi kadınla yan yana sohbet etmeye başladık. Kadın arkadaşlardan biri işyerinde sürekli olarak verilen firma tatillerinden konuyu açtı. “Bu firma tatilleri sürekli diğer vardiyalara denk geliyor. Ne kadar şanssızız, onlar tatil yapıyor bizim vardiya çalışıyor bu haksızlık.” Ben gayriihtiyarî işçi arkadaşıma “asıl haksızlık yolda. Bak kıdem tazminatımız elden gidiyor” deyiverdim.

AKP’ye Oy Veren İşçiler de Fona Karşı Çıkıyor!

20.06.2017, Gebze’den bir kadın metal işçisi

kidem-almis-bir-isci.jpg

Kıdem tazminatı yasa tasarısının raftan indirilmesiyle, evde, sokakta, işyerinde kısacası her yerde kıdem tazminatının ne olacağı konuşuluyor. “Böylesi mi daha iyi, yeni sistem mi?” diye. Sermayenin hizmetindeki yalan makinesi medyanın işçilerin algılarında yarattığı çarpıtmayla mevzu basit bir para mevzusu gibi algılanıyor.

Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne!

20.06.2017, Bir kadın işçi

emekci-kadin-komitesi-kortej.JPG

Çalıştığım fabrikada işçi arkadaşlarımızın bazıları eşleriyle birlikte çalışıyorlar. Bir gün eşi yeni doğum yapmış arkadaşımızın müdürle yaptığı bir konuşmaya tanık oldum. Eşi doğum öncesi ve sonrası izinlerini kullanmış. İzni bitince de çocuğa bakacak kimseyi bulamamışlar. O da eşinin yılık iznini de kullanabilmesi için neredeyse fabrika müdürüne yalvarıyordu.

Keşkeyi Ekmişler Bitmemiş!

19.06.2017, Sefaköy’den bir işçi

keske-dememek-icin-kideme-sahip-cik.png

Davranışlarımız ya da aldığımız kararlar istediğimiz sonucu vermeyince “keşke” deriz. “Keşke yapmasaydım, keşke öyle olmasaydı…” Küçükken her “keşke” deyişimde babam “keşkeyi ekmişler bitmemiş” derdi. Bana hep geçmişteki hatalarıma sızlanmayı bırakıp, gelecek için daha doğru kararlar almam gerektiğini öğütlerdi.

Gerçekleri Sabırla Anlatabilmek

19.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

kidem-fonu-guvencesiz-calisma.png

Birlikte çalışan üç işçi arkadaş kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesi üzerine hararetli bir şekilde sohbet ediyordu. Fonu iyi bir şey gibi anlatan da emekli bir işçi ağabeyimizdi. Hani bir laf vardır ya, “ununu eleyip eleğini asmak” diye. Bizim işçi abi için ise bunca yaşına rağmen eleği duvarda asılı değildi. Emekli maaşı ile geçinemediğinden hâlâ çalışmak zorunda olan binlerce emekliden biri.

Kıdem Tazminatı ve Yalana Dair

18.06.2017, GOSB’dan kadın metal işçisi

id-bulten-kortej.png

Geçmiş işçi kuşaklarının mücadelesiyle kazanılan kıdem tazminatımızı, bugün patronlar ve işbirlikçi hükümet elimizden almaya çalışıyor. Türlü oyunlarla, yalan haberlerle işçileri kandırmaya çalışıyorlar. “Bir gün bile çalışırsan kıdem tazminatı alacaksın”, “paran devlet güvencesinde olacak”, “istersen hisse senedi, döviz, altın alabilecek, bir yatırımcı olabileceksin” gibi söylemlerle işçilerin kafalarını karıştırıyorlar.

Tazminatımı Altına mı Yatırsam, Dövize mi?

17.06.2017, Pendik’ten bir işçi

altin-mi-doviz-mi.png

Duydunuz mu, kıdem tazminatı her ay artacakmış! Deste deste yüzlük, iki yüzlük, tomar tomar para resimleri eşliğinde verilen haberde, kıdem tazminatının nasıl artacağı ve herkesin tazminat alacağı anlatılıyor. Bu kadar mı? Hayır, daha bitmedi. Bir müjde daha işçilere: “Her çalışan portföy yöneticisi gibi düşünecek. Çalışanlara yatırım seçenekleri sunulacak. Kıdem birikimini çalışanlar tahvil, döviz, hisse senedi, altın başta olmak üzere istediği yatırım araçlarında değerlendirebilecek.”

Gökyüzü

17.06.2017, Ankara’dan matbaa-yayın işçisi

gokyuzu-yumruk.png

Görebildiğimizden fazla oysa gökyüzü / Paylaşabildiğimizden çok / Sana da bana da yer var bu coğrafya da. / Bu kavga, umutsuzluğun hırsı değil; / Bölmek için bir lokma ekmeği yarıya / Herkes umutla baksın diye yarına / Herkes gülsün diye…

Kapitalizm Toplumu Çürütüyor

15.06.2017, Pendik’ten bir kadın işçi

pakistan-irfan-masih.jpg

Pakistan’da kanalizasyon temizliği işinde çalışan İrfan Masih adlı işçi kanalizasyon temizliği yaparken baygınlık geçirdi. Devlet hastanesine kaldırılan 30 yaşındaki Masih doktorlar tarafından oruçlu oldukları ve hastanın “temiz olmadığı” gerekçesiyle tedavi edilmedi. İşçinin ailesi hastanın bedenini temizledi. Doktorlar ancak bundan sonra oksijen tüpü gönderdi. Ancak gönderilen tüp boş çıktı!

Arkadaş! Sorunu Yanlış Yerde Arama

11.06.2017, Tuzla’dan işsiz bir işçi

issizler.jpg

Kişinin kendisini, mevcut konumunu değerlendirirken esas aldığı ölçütler nelerdir? Başarı ya da başarısızlık kavramlarını nasıl ele almaktadır ve bunun yansımalarını kendinde nasıl görmektedir? İçinde yaşadığı topluma bakarken, olan biteni nasıl yorumlamaktadır? Bu ve buna benzer birçok soru sorabiliriz kendimize ve içinde yaşadığımız toplumsal formasyona dair...

Kıdem Tazminatında Bir Karşılaştırma

10.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

kidem-fona-devredilirse.png

Hükümetler yıllardır aç kurtlar gibi ağızları sulanırcasına kıdem tazminatına göz dikmiş durumdalar. Fon konusunu sürekli canlı tutuyorlar. Bugün hükümetin ve patronların iştahını kabartan bu mesele yeniden gündemde. Çalışma Bakanı katıldığı her basın açıklamasında, TV programlarında utanmadan, işçilerin %80’nini kıdem tazminatı hakkından faydalanamadığını itiraf ediyor.

Robottan Farkımız Ne?

10.06.2017, Tuzla’dan bir kadın işçi

robot_arms_at_car_factory.jpg

Ben bir fabrikada beyaz yakalı bir işçi olarak çalışıyorum ve ilk işim. Neredeyse tüm gün ayakta, koşturmacayla geçiyor. Geçenlerde iki gün boyunca üretimde, ayakta çalıştım. Bu iki gün sonunda ayaklarımda dayanılmaz bir ağrı vardı. Sebebini düşündüğümde sonradan aklıma tüm gün ayakta çalıştığım geldi. Sonra üretimde tüm gün ayakta çalışan arkadaşlar gözümün önünden geçti. Üstelik çoğu kadın işçi...

Kıdem Fonu: Sermaye Sınıfının Truva Atı

09.06.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

truva-ati-kidem-tazminat-mi.jpg

Hükümet, yıllardır “kıdem tazminatını ne yapar ne ederim de işçilerin elinden alırım?” diye düşünüyordu. Hatta düşünmek bir yana defalarca denedi de. Her seferinde işçilerin tepkisinden çekinen hükümet, bu defa Truva Atı’nı devreye soktu. Patron medyası algı operasyonlarına başladı. Fonu allayıp pulladılar. Meğer hükümet bizlere güzel bir hediye sunuyormuş! Kıdem tazminatımız devlet garantisindeymiş!

Örgütlü Olalım, Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyelim

09.06.2017, Ankara’dan sağlık işçisi

disk-ankara-kidem-2017.jpg

Kıdem tazminatı işçinin iş güvencesi ve de yıpranma payıdır. İşsiz kaldığında işçinin iş bulana kadar kendisini geçindirdiği paradır. Hükümet neden mi kıdem tazminatını bir fona devretmek istiyor? Çünkü kıdem tazminatı bir fona devredilince patron istediği işçiyi istediği zaman işten çıkarabilecek; tazminat hakkı olmayan işçi işsizlikten daha da korkacak, haksızlıklar karşısında daha çok boyun bükmek zorunda kalacak.

İşgücü Maliyeti ve Kıdem Tazminatı

09.06.2017, Ankara’dan matbaa-yayın işçisi

patron-isci-kar-payi.png

Doymak bilmeyen patronlar, daha fazla kâr elde etmek, işgücü maliyetlerini daha da düşürmek istiyorlar. Patronlar Türkiye’de işgücünün çok pahalı olduğunu iddia ediyorlar. Patronlar istiyor, AKP hükümeti yapıyor. Bugün AKP hükümeti, kıdem tazminatını “fona devrederek” işçinin elinden tamamen almak ve böylece işgücü maliyetlerini düşürmek istiyor.

Ben, Daniel Blake: Anlatılan Senin Hikâyendir

08.06.2017, Esenyurt’tan mağaza işçisi

I-Daniel-Blake.jpg

İşçilerin yaşamını ve mücadelesini anlatan filmleriyle ünlü yönetmen Ken Loach, yine bir işçi filmi yapmış ve sınıfımızın can yakıcı sorunlarına değinmiş. Bir grup arkadaşla birlikte izlediğimiz “Ben, Daniel Blake” filmi işçilerin yaşamının patronlar sınıfı ve devlet eliyle nasıl karartıldığını bir kez daha ortaya koyuyor.

İşçilerin Örgütlülüğü Grev Yasaklarını Delecek!

08.06.2017, Mersin’den bir grup UİD-DER’li öğrenci

grev-yasagina-hayir-grfk

2002 tarihinden beri iktidarda olan AKP hükümetinin “ertelediği”, yani aslında yasakladığı grev sayısı Şişecam ile birlikte 12’ye, Mefar ile birlikte 13’e ulaştı. AKP iktidarı şu ana kadar lastik, cam, madencilik, metal, bankacılık ve petrokimya işkollarındaki birçok grevi yasakladı. Toplamda on binlerce işçinin grev hakkı elinden alınmış oldu. Görünürde grev iki ay erteleniyor. Oysa işçiler iki ayın sonunda grev hakkını kullanamadan hakem heyetinin kararına tabi olmak zorunda.

Artık Yalanlara Kanmayalım

08.06.2017, Esenyurt’tan bir market işçisi

kidem_tazminati_tumtis.jpg

Bildiğiniz gibi bir referandum dönemi geçirdik. Referandum sürecinde iktidar, “güçlü Türkiye”, “çift başlılık olmasın” ve “Avrupa’nın Erdoğan karşıtlığı” gibi söylemler üzerinden kampanyalar yürüttü. Havuz medyası Üçüncü Dünya Savaşına girildiği analizleri yaptı. Erdoğan her kürsüye çıktığında Avrupa’ya Amerika’ya ahkâmlar kesti. “İdam, idam, idam” dedi, süreci idare etti.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this