UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İş Güvencemize Sahip Çıkalım

23.05.2017, Tuzla’dan bir kadın işçi

kidem-tazminati.jpg

Hükümet işçi sınıfının önemli bir kazanımı olan ve aynı zamanda da iş güvencesi demek olan kıdem tazminatı hakkını en az tepki ile elinden almak için bin türlü yalan ve çarpıtmaya başvuruyor. AKP hükümeti oluşacak fon sayesinde tüm işçilerin tazminat alabileceğini ballandıra ballandıra anlatırken, arka planda burjuva hükümete ve patronlar sınıfına milyonlarca işçinin alın terini ceplerine doya doya indirebilecekleri bir fon oluşturmanın peşinde.

Taşeron İşçisi ve Kıdem Tazminatı Hakkı

23.05.2017, Esenyurt’tan bir inşaat işçisi

insaat-iscisi

Bugünlerde bütün işçilerin gündemini meşgul eden bir konu da kıdem tazminatıdır. Devlet patronlara kıyak, işçilere kazık şeklinde kıdem tazminatımızı fona devredip, iş garantimizi elimizden almaya çalışıyor. Gerçi ben ve benim gibi inşaatlarda, taşeron ya da alt taşeronlarda çalışan işçilerin elinden çoktan alındı bu hak, her ne kadar yasalarda olsa da…

“Biz Olmasak, Onlar Acından Ölür!”

22.05.2017, Tuzla’dan bir işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8827.jpg

1 Mayıs miting alanındayız. Fabrikalardan kortejler de alana girmiş durumda. Hemen yakınımızda iki metal işçisi, arkadaşına heyecanla bir şeyler anlatan kadını dinliyorlar. “İşçiler olarak biz olup bitenleri çok anlamıyoruz. Bak emeklilik yasası geçtiğinde de böyle olmuştu. Ben babama bir türlü anlatamadım. ‘İktidardaki düzenbazlar çok ciddi. Bu hakkı elimizden alacaklar. Bizim karşı çıkmamız lazım’ dedim...

Tarihten Tarihimizi Okumak!

20.05.2017, Gebze’den bir gıda işçisi

iscibirligi.jpg

Hemen her hafta veya her ay belirli günler hakkında anmalar, törenler veya paneller düzenlenir. Milli, dini, kültürel içerikte bu etkinliklerde tarih işlenir, başarılar anlatılır ve bugün için gerekli dersler çıkartılır. Bu anlatım elbette tarafsız olamaz. Bugün kim egemense, iktidar ve güç kimdeyse tarihi de kendi istediği gibi yeniden yazıyor, işliyor ve yeni kuşaklara bu mantıkla aktarıyor.

UİD-DER Kıdem Tazminatımızı Korumak İçin Bize Yol Gösteriyor

19.05.2017, Kartal’dan bir kadın işçi

sirinevler_20160207_MGL0592.JPG

Sermaye sınıfı yıllardır işçileri hiçbir bedel ödemeden işten atmanın yollarını arıyor. Kriz kârları düşürdüğünde, işçiler sendikalı olmak için örgütlenmeye başladıklarında veya hakkını arayan işçiden kurtulmak istediklerinde patronlar hiçbir sorun yaşamadan istedikleri işçiyi işten çıkarmak istiyorlar.  Ama kıdem tazminatı hep patronlar sınıfının ayağına bağ oluyor.

İşyerinde Kıdem Saldırısıyla İlgili Sohbet

18.05.2017, Sancaktepe’den bir metal işçisi

kidemime-dokunma-01052017.JPG

Hükümet referandumun hemen ardından kıdem tazminatını gündeme taşıdı ve patronların arzusu temelinde kıdem tazminatına dönük yeni modeller üretmeye başladı. Aslında söylediklerinin yıllardan beri söylediklerinden bir farkı yoktu ve her defasında biz işçilerden aynı cevabı almalarına rağmen ısrarla bu hakkımıza göz dikmeye devam ediyorlar.

Meslek Liseliler 1 Mayıs’ı Anlatıyor

18.05.2017, Sefaköy’den bir grup UİD-DER’li

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8734.jpg

1 Mayıs tüm dünyada milyonlarca işçi ve emekçi tarafından coşkuyla kutlandı. Kapitalizme ve bu sömürü düzeninin bağrından taşan tüm sorunlara karşı işçi ve emekçiler 1 Mayıs alanlarında yerlerini aldılar. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki 1 Mayıs meydanlarını dolduran kalabalıkların önemli bir bölümünü de genç işçiler ve geleceğin işçileri olacak öğrenciler oluşturdu.

Patronlara Yük Olan TRT Payı!

18.05.2017, Avcılar’dan işsiz bir kadın işçi

trt-payi.jpg

İşçiyi emekçiyi soyup soğana çeviren patronlar. İşçilerin sırtından kazandıkları, işçileri sömürdükleri yetmiyor. Açgözlülükleri doymak bilmiyor. Patronlar cüzi miktarda da olsa ödedikleri vergilerin yük olduğunu her seferinde dile getiriyorlar. Asgari ücretin vergisini işçiden kesen patronlar elektrik faturasındaki TRT payının kendilerine yük olduğunu söylüyorlar ve devlete bunu kaldırması için baskı yapıyorlar.

Çok Şey mi İstiyoruz?

18.05.2017, Çayırova’dan bir öğrenci

lise-sinif.jpg

Belki de hayatımın en verimli olduğu ve öğrenmeye en elverişli olduğum zamanlardayım. Yaşımdan ve öğrenciliğimden dolayı aklınıza, işçilerin sorunlarıyla ne ilgisi var gibi bir soru gelmiş olabilir. Ben ki işçinin elinden tuttuğu çocuk, ben ki işçinin sırtında ki yüküm. İşçiler bana, bize bu kadar değer verirken nasıl olur da onları düşünmemek gibi bir hataya düşebilirim?

Gün Mücadele Günü

17.05.2017, İstanbul’dan kadın işçiler

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8786.jpg

“Çifte ezilmişlik”. Bu söz hem bulunduğu sınıf itibarı ile hem de mensup olduğu cinsiyet itibarı ile ezilen kadınların durumunu özetler. Hem işyerinde, hem evde tüm yük omuzlarına yıkılan, patronları, babaları, ağabeyleri, eşleri tarafından baskı altına alınan, söz hakkı tanınmayan, değer verilmeyen, dahası şiddete, tacize, tecavüze mahkûm edilen, kendini savunmak istediğinde ise aşağılanıp horlanan emekçi kadınlar…

Mücadeleyle Var Olur İnsan

17.05.2017, Gebze’den bir kadın işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8804.JPG

UİD DER’li işçilerle tanışalı kısa bir zaman oldu. Bunca zaman boyunca tek başıma hayatta kalma mücadelesi verdim. Önceleri her şeyin gelip beni bulduğunu, tüm sıkıntıların benim başıma geldiğini düşünürdüm. Her şey anlamsız geliyordu. Gece gündüz yatıp kalkıp kendi sorunlarımı düşünürdüm. Bazen o kadar ağır gelirdi ki sadece uyumak isterdim.

Baba, Oğul ve 1 Mayıs

17.05.2017, Gebze’den bir baba

1-mayis-gebze_20170501__RK39188.JPG

2017 1 Mayıs’ını Gebze’de kutladık. Derneğimiz UİD-DER her zamanki gibi disiplinli, heyecanlı, coşkulu bir kortejle alandaydı. Taleplerimizi hep bir ağızdan haykırdık. OHAL’e, tek adam rejimine, baskı ve yasaklara hayır dedik. Kıdem tazminatı gaspına hayır dedik. Günün anlam ve önemine yakışır şekilde 1 Mayıs’ı kutladık. UİD-DER ile 1 Mayıs coşkusunu yaşadığım için hem onur hem de gurur duydum.

Kıdem Tazminatında Tek Sorun 30 Gün Mü?

16.05.2017, Sancaktepe’den bir işçi

kidem_subat-800x400.jpg

AKP hükümeti bu kadar uğraşmasına rağmen işçileri, sendikaları ve işçi örgütlerini ikna edemediği için planlarını hayata geçirememişti. DİSK ve Türk-İş kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu açıklamış, UİD-DER gibi işçi örgütleri ise çeşitli kampanyalarla kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı mücadele yürütmüşlerdi.

1 Mayıs’ta Çürümüşlüğe Hayır Dedik!

16.05.2017, İstanbul’dan UİD-DER’li öğrenciler

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8675.jpg

Bizler UİD-DER’li öğrencileriz. Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu sene de içimizde büyük bir heyecan ve coşkuyla, mücadele örgütümüz UİD-DER’in disiplinli işçi kortejinde yerimizi aldık. İşçi emekçi ailelerin çocukları olarak, ileride birer işçi olacağımız bilinciyle, sınıfımızın taleplerini güçlü bir şekilde haykırdık.

Geleneğimize Sahip Çıkmak İçin Alandaydık

16.05.2017, Esenyurt’tan bir işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8654.jpg

Tüm baskılara, yasaklara rağmen yaşadığımız olağandışı süreçte 1 Mayıs’a bizim gibi mücadeleci işçilerin sahip çıkması, alanlarda yerlerini alan sendikalı işçilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve mücadele eden çeşitli kesimlerin katılım sağlaması yaşadığımız dönem açısından çok önemli.

Fonlar İşçiye Değil Patrona Kaynak Oluyor!

15.05.2017, Sancaktepe’den bir kamu işçisi

kidem DSC_6095

İşsizlik Fonunun kuruluş amacı, sigortalıların işsiz kalması durumunda yasayla öngörülen ödeme ve hizmetleri vermekti. Daha baştan, bu fondan sigortasız çalıştıktan sonra işsiz kalanlara ödeme ve hizmet verilmeyeceği kanunda belirtmişti. Türkiye’de sigortasız çalışmanın ne kadar yaygın olduğu aşikâr. TUİK Ocak 2016 verilerine göre toplam çalışanların %31,8 sigortasız çalışmaktadır.

Bir Sohbet, İki İşçi, Bir Davetsiz Dinleyici

16.05.2017, Gebze’den bir kadın metal işçisi

izmir-1-Mayis-2017.jpg

İş çıkışı bir arkadaşımla Gebze meydanında buluşup bir çay içelim diye sözleşmiştik. Servisten inince meydanda bir bankta arkadaşımı beklemeye, beklerken etrafa bakınmaya başladım. Yine benim geldiğim servis güzergâhından başka bir işyerinden işçiler, hararetli bir şekilde el kol hareketleri yaparak benim olduğum yere doğru geliyorlardı. Belli ki konuştukları önemli bir konuydu.

Patronların Gözü Yıllardır Kıdem Tazminatında

14.05.2017, Sancaktepe’den bir metal işçisi

turkis_20160211_RK39960.JPG

İşçiyi istedikler gibi işten atmak isteyen patronlar, kıdem tazminatının kaldırılmasını istiyorlar. Kendileri için dikensiz gül bahçesi isteyen patronlar sınıfı aslında 1970’li yıllardan beri kıdem tazminatının kaldırılması için hükümetlere baskı yapmaktadır. İşçilerin tepkisinden korkan hükümetler bu uygulamayı bugüne kadar hayata geçirememiştir. 2003 yılında İş Kanununa eklenen bir madde ile kıdem tazminatı fonunun kurulması yasalara geçmiştir.

Tehlike Devam Ediyor

14.05.2017, Gebze’den bir kadın petrokimya işçisi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8599.jpg

Bizden önceki işçi kuşaklarının yürüttüğü mücadeleler sonucunda kazanılan pek çok hak patronlar sınıfı ve onların hizmetindeki hükümetler eliyle bir bir ortadan kaldırıldı, kaldırılıyor. Türkiye’de patronlar sınıfının bir dediğini iki etmeyen AKP hükümeti, çalışma hayatını patronlar için dikensiz gül bahçesine, işçiler içinse adeta cehenneme çevirmeye devam ediyor.

1 Mayıs, UİD-DER, İşçi Kardeşim ve Bebeğim

12.05.2017, Eyüp’ten UİD-DER’li bir kadın işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8805.JPG

UİD-DER’in internet sitesinde yer alan İşçinin Kürsüsü bölümündeki 1 Mayıs mektuplarına bakarken biri çok hoşuma gitti. Genç bir kadın işçinin mektubunda adeta kendimi gördüm. Cümleleri sanki ben mısralara dökmüşüm gibi bir hisse kapıldım. “Patronların tatil ilan ettiği bir gün değil 1 Mayıs” diyordu. Evet, haklıydı. 1 Mayıs bizim günümüz, biz işçilerin mücadele günü!

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this