UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gençlik de HAYIR Diyor!

24.02.2017, Üniversiteli öğrenciler

tek-adam-rejimine-hayir-m.jpg

Bugünden geçmişe bir zaman yolculuğu yaptığımızda, tarihin bitmeyen kavgalarla dolu olduğunu görürüz. Bir tarafta insanlığın başına musallat olan zebaniler, öte yanda daha iyi bir dünya mümkün deyip cehennemi cennete dönüştürmek isteyenler… Bugün de tarihin tozlu sayfalarının tozunu kaldıran zalimler, insanlığı bir dar boğaza sürüklemekte.

“Tek Adam Rejimini” Kabul Etmiyorum

24.02.2017, Tuzla’dan bir metal işçisi

hayir2.jpg

Ben metal işçisi bir kadın olarak “tek adam rejimini” kabul etmiyorum. Referandumda da HAYIR diyorum. Bana göre bu anlayış faşist bir anlayıştır. Çünkü bu kararlarını bizlere dayatıyorlar. Ayrıca her şeyi çıkarlarına alet edip bizleri bölüyorlar. İnsanların birbirine kin duymasını istiyorlar. Bu işlerine geliyor. Emekçileri kutuplaştırarak kendi planlarını hayata geçirmeye çalışıyorlar.

Neden Hayır Demeli?

24.02.2017, Tuzla’dan bir öğrenci

hayir.jpg

Bugünkü yaşam ve çalışma koşullarımız aslında “EVET” çıkmasının neye yol açacağını daha bugünden açıkça göstermektedir. Çalışma koşulları çok ağır, 2016’da iş cinayetlerinde 1970 işçi katledildi. Diğer taraftan iktidarın çıkarları uğruna başka bir ülkenin sınırları içinde sessiz bir şekilde kurban verilenler de emekçi çocukları! OHAL altında, neredeyse her istediğini yapabilen “fiili başkan”, başkanlığa yasal bir kılıf oluşturursa daha da ileri gidecek.

Bir Kadın İşçi Olarak Neden HAYIR Diyorum?

24.02.2017, İstanbul’dan bir işçi

kadin-isciler-hayir-diyor.jpg

Ben bir işçi olarak başkanlık sistemini yani tek adam rejimini istemiyorum ve HAYIR diyorum. İşçi sınıfının haklarını ortadan kaldıran faşizan yönetime HAYIR diyorum. Hak arama, grev ve direnişleri yasaklayan anti-demokratik başkanlığa HAYIR diyorum. Özgürlük dolu ve çocukların ölmediği gelecek yarınlar için HAYIR diyorum.

Bir Deneyim: Dost Postunda Kurt Patron

23.02.2017, Matbaa-yayın işçileri

kuzupostunda-kurt.jpg

Biz matbaa-yayın sektöründe çalışan işçileriz. Çalıştığımız şirkette uzun zamandır işçilerin yeni kurulan başka bir şirkete geçirileceği fısıltıları dolaşıyordu. Fakat net bir bilgi yoktu. Tesadüfen, yemek ve çay işlerinden sorumlu arkadaşımızın haklarını almadan istifa ettiğini sonra da yeni şirkete geçirildiğini öğrendik.

İki Metal İşçisinin Sohbeti

23.02.2017, Tuzla’dan bir metal işçisi

secim-sandigi.jpg

Her gün işten eve, evden işe giderken hemen yakınımızda olan şeyleri göremez hale geliyoruz. Ben metal işçisiyim. İşten eve gitmek için servislere doluştuğumuzda ya uyuyup kalıyoruz ya da cep telefonlarına gömüyoruz kafayı ve hiçbir şey görmüyoruz. Ben yorgunluktan yolda uyuyup kalmasam, arkadaşımla konuşabilsem diye uğraşıyorum. Bu referandum gündemimize girince servis biraz canlandı. Bizim servise binen arkadaşların hemen tamamı “tek adam rejimine HAYIR!” diyor.

Kısa Bir Referandum Sohbeti

23.02.2017, Sultanbeyli’den bir öğretmen

hayirr.png

İşyerinde, mutfakta çalışan bir kadın arkadaşımla referandum üzerine konuşuyorduk. Arkadaşım 15 Temmuz darbe girişiminden ve o günden bu yana iktidarın dilinden düşürmediği milliyetçi, tek yanlı, kendi gibi düşünmeyen herkesi düşman gören söylemlerinden çok etkilenmiş. O söylemlere destek verse de kafasının karışmasından kurtulamamış. Referandumu konuşurken konu darbe girişiminde yaşananlara ve Suriye’deki savaşa geldi.

Kadına Şiddete HAYIR!

23.02.2017, Esenyurt’tan tekstil işçisi bir kadın

kadina-siddete-son.jpg

Yaşadığımız topraklarda kadınlar değersiz görülmeye devam ediyor. Erkek egemen zihniyete sahip siyasilerin kadını bir cinsel obje olarak görmeleri, kadınları “zavallı, korunmaya muhtaç ve cahil” olarak görmeleri, televizyonlarda sürekli kadın bedeninin reklam malzemesi olarak kullanılması, emekçi bir kadın olarak benim kanıma dokunuyor. Kadınlar fikirlerine, yeteneklerine bakılmaksızın ikinci plana itiliyor.

Metal Fabrikaları Ses Veriyor: “HAYIR!”

22.02.2017, Bir grup metal işçisi

metal-iscileri-hayir-diyor.png

Bizler metal fabrikasında çalışan işçileriz. Başkanlık sistemi ile ilgili yapılacak olan referandum herkesin olduğu gibi bizim de gündemimizde. Molalarda, çalışırken, ev ziyaretlerinde başkanlık sisteminin biz işçiler için ne anlama geldiğini, bizi nasıl bir tehlikenin beklediğini konuşuyoruz. Biz metal işçileri olarak şöyle düşünüyoruz:

Meslek Liseli Gençlerden de “HAYIR!”

22.02.2017, Bir öğretmen

hayir-pusula.jpg

Haftanın üç günü staj yapan meslek lisesi öğrencileri ile bir sinema filmi üzerine konuşuyorduk: “Güzel mi, gidelim mi, değer mi?” Sohbet grubu kalabalıklaştı. Bir ara kızlı-erkekli grubun karşılıklı konuşması bir açık oturuma dönüştü:

Annem de HAYIR Diyor

22.02.2017, Sarıgazi’den genç bir işsiz işçi

hayir.png

Genç bir işsiz olarak benim için karanlıktan başka bir anlam ifade etmeyen tek adam rejimine elbette hayır diyeceğim. Ama ben asıl olarak size AKP’ye ve Erdoğan’a sempati duyan annemin neden HAYIR diyeceğinden söz edeceğim. Annem asgari ücretle çalışan bir taşeron işçisi olarak kandırıldığını düşünüyor.

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir

22.02.2017, Sancaktepe’den bir işçi

kiralik-isci-burolarina-hayir.JPG

16 Nisanda yapılacak olan referandum için geri sayım başladı. Televizyonlarda istikrarın sürmesi, Türkiye’nin zenginleşmesi için, daha iyi bir gelecek için başkanlık sisteminin gerekli olduğunu söyleyedursunlar biz kendi yaşamımıza bakalım. Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir derler ya, aslında bugüne kadar yapılan uygulamalar bizi nasıl bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Şu zamana kadar biz işçilerin her gün katlanmak zorunda kaldığı sorunlarla ilgili hiçbir iyileşme yaşamadık.

Bir Öğrenci Velisi Olarak Hayır Diyorum

22.02.2017, Maltepe’den bir veli

ogrenci-hayirli-odev.jpg

Kızım bu sene okula başladı. Çok heyecanlıydık ama heyecanımızı yaşayamadık. İki defa okul değiştirdik. Tabii gönüllü olarak değil. O okuldan bu okula gezdirdiler bizi sürekli. Okullar açılalı iki ay olmuştu neredeyse ama bir türlü öğretmen gelemedi okula. Olan öğretmenleri ise, veliler ve öğrenciler çok memnun olmasına rağmen olduğumuz okuldan aldılar ve mantıksız gerekçeler ile başka okullara gönderdiler. Çocuklarımız rezil oldu. Psikolojileri bozuldu. Bir türlü okula adapte olamadılar. Çok sorunlar yaşadık.

DİSK-AR: Başkanlık İşçilere Zararlıdır

21.02.2017, Sefaköy’den bir grup işçi

disk-abaskanlik-raporu.jpg

AKP ve iktidar çevreleri, tek adam rejimine dayalı Başkanlık sisteminin tüm sorunlarını çözeceğini iddia ediyorlar. Tek ardam rejimiyle Türkiye’nin büyük güç haline geleceğini, bunun için de anayasa değişikliğine “evet” demek gerektiğini, parlamenter sistemin ülkenin gelişmesi önünde engel olduğunu söylüyor, emekçileri aldatıyorlar.

“HAYIR Diyoruz Elhamdülillah!”

21.02.2017, Sancaktepe’den bir kadın işçi

carsi-pazar.jpg

Sebze, yeşillik satan bir tezgâha yanaştığımda, bir ev emekçisi kadın söyleniyordu. İki demet maydanoz almıştı ve pazarcı 4,5 lira demişti. Bilirsiniz pazardaki yakınmaları. Evdeki hesap ne çarşıya uyar ne de pazara. Cüzdanımıza koyduğumuz parayı bir türlü yettiremez, alacaklarımızın yarısını alamadan birkaç poşetle döneriz eve. Kadın, “ne kadar pahalı, ne oldu böyle fiyatlar el yakıyor” diye söylenerek parayı verdi ve uzaklaştı.

GSS Soygununa Dur Demek İçin Başkanlığa Hayır

21.02.2017, Tuzla’dan işsiz işçiler

GSS-soygununa-hayir.JPG

Geçen gün e-devlet şifresiyle sigorta prim gün sayısına bakarken bana 3170 liralık bir borç yazılmış olduğunu gördüm, inanamadım. Tekrar baktım, 3170 sayısı orada duruyordu! Sonra sigortaya gittim, bu durumu açıklamalarını rica ettim. Onlar da “işsiz olduğunuz süre zarfında Genel Sağlık Sigortasından yararlandığınız için her ay 200 lira borçlanıyorsunuz” dediler.

Kaderimizi Bir Kişinin Eline Bırakmamak İçin HAYIR!

20.02.2017, Esenyurt’tan bir emekçi

manset.jpg

Geçen esnaf arkadaşlarla konuşurken konu BAŞKANLIK sistemine ve tabii ki referandum meselesine geldi. Kadın arkadaş açtı ağzını yumdu gözünü: “Dolar aldı başını gitti, siftahsız dükkân kapatıyoruz, Suriye’de askerlerimiz ölüyor, her gün bir yerlerde bomba patlıyor, kocam 3 aydan beri işsiz, eğer kriz devam ederse ben de işsiz kalacağım.

Ben de Varım!

19.02.2017, Kocaeli’nden bir UİD-DER’li

hayir-pusula.jpg

Bağcılar’dan bir kadın işçiden mektup var. Bizleri daha aydınlık günler için hayır demeye davet ediyor. “Siz de var mısınız diyor” mektubunda. Evet, ben de varım! Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz ve bu süreç hızla ilerliyor. Egemenlerin hırsları dinmek bilmiyor, katmerleşerek artıyor. Bir savaş atmosferinde ve OHAL altında “partili cumhurbaşkanlığı” referandumuna gidiyoruz. Şartların hiç adil olmadığını anlamak için çok düşünmeye gerek yok.

Yalan Değirmenleri Referandum İçin Dönüyor!

19.02.2017, Hadımköy’den bir metal işçisi

windmill.png

Sömürü düzenin yalan makineleri döndükçe ve biz işçileri daha fazla yalan girdabının içine soktukça kendi sınıf çıkarlarımızı göremez hale getiriliyoruz. Aynı gemide, aynı çıkarlara sahip, eşit şartlar altında olduğumuz sürekli vurgulanıyor ve biz işçilerin kafasını iyice bulanıklaştırıyorlar. Oysa şu soruları kendimize sormamız gerekiyor: Neden biz işçiler hep bu geminin makine dairesindeyiz?

Kadın İşçiler Referandumda “Hayır” Diyor

18.02.2017, Samatya’dan bir grup kadın işçi

kadin-isciler-hayir-diyor.jpg

Biz kadın işçiler olarak bir araya geliyor ve bizi çok yakından ilgilendiren referandumda, seçimimizin ne olması gerektiği ile ilgili tartışmalar yürütüyoruz. Bu tartışmalar neticesinde bir grup kadın işçi neden “Hayır” dediğini şöyle aktarıyor:

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this