UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşçiler Baskılara, İşten Atmalara Karşı Direnişte

Bir yandan Türkiye’de ekonominin büyüdüğü açıklanırken, öte yandan işçiler işten atmalarla, iş cinayetleriyle ve hak gasplarıyla daha çok karşılaşıyorlar. Birçok yerde işçiler haksızlıklar karşısında susmuyor, OHAL koşullarına rağmen tepkilerini eylemlerle dile getiriyor.

Hema maden işçileri direnişte

Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan Hattat Holdinge ait Hema Madencilik’te 13 Martta işten çıkarılan 148 taşeron işçisinin mücadelesi devam ediyor. İşçiler işlerine iade edilmeyi ve kalan 2 aylık ücretlerinin ödenmesini talep ediyorlar. Bu talepleri için 26 Marttan bu yana şirketin Tarlaağzı köyündeki binası önünde kurdukları çadırda, gün boyu vardiyalı olarak oturma eylemi gerçekleştiriyorlar.

İşçiler alacaklarının ödenmesi konusunda HEMA yöneticilerinin verdikleri sözü tutmadıklarını, hakları için dava açmaları durumunda, “mahkemelik olduğumuz işçilerle çalışmayız” sözleriyle tehdit edildiklerini ifade ediyorlar.

İşten atılan işçiler, oturma eyleminin yanı sıra çeşitli eylemlerle tepkilerini gösteriyorlar. 9 Nisanda maden ocağında çalışmaya devam eden diğer HEMA işçilerini taşıyan servis araçlarının önünü keserek yürüyüş gerçekleştirdiler ve taleplerini sloganlarla dile getirdiler. 11 Nisanda ise Bartın Cumhuriyet Meydanında “İşimizi geri istiyoruz” talebi ile aileleriyle birlikte basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Mücadelelerine devam eden işçilere sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve emekten yana siyasi partiler dayanışma ziyaretleri gerçekleştiriyorlar.

Soma’da termik santral inşaatında çalışan 2 bin işçi işten çıkarıldı

Manisa’nın Soma ilçesinde yapımı devam eden termik santral inşaatında çalışan 2 bin taşeron inşaat işçisi, 12 Nisanda işten çıkarıldı. İşçilerin taşeron şirket Efor Endüstriyel ile Kolin İnşaat arasındaki anlaşmazlık nedeniyle işten çıkarıldığı ifade ediliyor.

İşten çıkarılan işçiler; tazminat, fazla mesai ve ücret alacaklarının ödenmemesi üzerine şantiyeyi terk etmediler. Haklarını alıncaya kadar bekleyişlerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

İş cinayetleriyle de gündeme gelen termik santralin inşaatına 2016’da başlandı. Bugüne kadar en az 3 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

İşçilerin alın teri sayesinde büyüyen Kolin Holding, iş güvenliği önlemlerini almıyor, 2 bin işçiyi birden haklarını vermeden işten çıkarabiliyor.

Zeytinburnu’nda inşaat işçilerinden eylem

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde Özak, Yenigün ve Ziylan firmalarının ortaklığıyla yapılan rezidans inşaatında çalışan işçiler, ücretlerinin zamanında ödenmemesine ve kötü yemeklerden dolayı aç kalmalarına isyan ettiler.

Ücretlerinin gecikmeli yatırılmasına yolu kapatarak tepki gösteren işçiler, yemeklerin iyileştirilmesini, çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve ücretlerinin zamanında yatırılmasını talep ediyor.

13 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this