UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Latin Amerika, Kuzey Afrika, Avrupa…

İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor

Arjantinli yüzlerce işçi işten atmaları protesto ediyor

9 Şubatta yüzlerce protestocu Buenos Aires sokaklarında, Grafik Sanatları Rioplatenses’ten (AGR) çıkarılan 380 işçinin işe geri alınmasını talep ettiler. İşçi kıyımının gerçekleştirildiği bu matbaa fabrikası ülkenin en büyük medya grubu olan AGR’ye ait.

Şirket, fabrikanın kapanış nedeninin istenen ekonomik büyümenin gerçekleştirilememesi olduğunu söylüyor. 2016’nın sadece ilk dokuz ayında kayıplarının 8 milyon doları aştığını iddia ediyor. Ancak işten atılmaların keyfi olduğu, faturanın işçilere kesildiği ortada. Şirketin yasaları ihlal ettiğini söyleyen protestoculardan Gerardo Gonzales, herhangi bir kriz ya da iflas prosedürüne uyulmaksızın işçilerin işten atıldığını dile getirdi.

AGR, ana şirket olan Clarin Grup tarafından Ocak ayı ortasında kapatılmıştı. Fabrikanın kapatılması işçilerin protestolarına neden oldu. İşçiler 16 Ocakta fabrikayı işgal ettiler. Eylem, polisin azgınca saldırıları sonucu 18 Ocakta son buldu.

Arjantin, dünya çapında en uzun ve başarılı fabrika işgalleri deneyimlerine sahip bir ülke. 1990’lı yılların başından itibaren yaşanan ekonomik krizlerden sonra, işçiler kendi çalışma alanlarını devralmaya ve kooperatif olarak yönetmeye başladı. Arjantinli işçiler, bugün içinden geçtiğimiz kriz sürecinde yine mücadele ediyor ve krizin faturasını ödemeyi reddediyorlar.

Almanya’da havaalanı işçileri grevi

Berlin’deki Tegal, Schonefeld, Stuttgart ve Hamburg’da olmak üzere dört Alman havalimanında yer ekibindeki 2000 civarında işçi, 8 Şubat sabahı greve gitti. Verdi Sendikasına üye uçuş ekibi, bagaj görevlileri, şoförler ve temizlik işçileri de greve katıldılar. Yaklaşık 6 saat süren grev, 100’den fazla uçuşun aksamasına veya iptaline yol açtı.

Saat ücretlerinin 1 Avro yükseltilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi işçilerin başlıca talepleri arsında yer alıyor.

Ayrıca Almanya’da çeşitli sendikalara üye olan öğretmenler, 1 ve 2 Şubat tarihlerinde yüzde 6’lık bir ücret artışı talebiyle greve çıktılar.

İrlandalı Tesco işçileri greve gidiyor

Tesco çalışanları dokuz mağazada 14 Şubat’ta süresiz greve çıkacak. 10 bin Tesco işçisini temsil eden sendika, eylem kararının yüzde 78 oranında oy birliğiyle çıktığını bildirdi. İlk olarak dokuz mağazada başlatılacak olan greve, diğer işçilerin de katılımının sağlanması hedefleniyor.

İşçiler, çalışma koşullarının ve ücretlerinin 1996’dan beri çalışan ve sayıları 250 civarında olan işçinin çalışma şartları seviyesine getirilmesi talebiyle greve çıktılar.

Mısırlı kadın tekstil işçileri grevde

Nil deltasında El Mahalla El Kubra’daki Mahalla Tekstil ve Dokuma Şirketinde çalışan yaklaşık 3 bin kadın tekstil işçisi 7 Şubatta greve çıktı. İşçiler, ücretlerinde %10’luk bir artış ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep ediyorlar.

Ülkedeki en büyük kumaş üreticilerinden biri olan ve yaklaşık 30 fabrikada 60 bin işçinin çalıştığı bu şirket geçtiğimiz yıllarda da işçilerin mücadelelerine sahne olmuştu.

14 Şubat 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this