UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşçiler Sendikalı Oldukları İçin İşten Atılıyor

Patronların sendika düşmanlığı devam ediyor. İşçiler pek çok işyerinde haksızlıklara karşı durabilmek ve çalışma koşullarını düzeltebilmek için birleşiyor, sendikaya üye oluyorlar. Buna karşılık patronlar işten atma saldırılarına girişiyor, hakkını arayan işçilerden adeta intikam almaya çalışıyorlar. Kimi zaman türlü saldırılarla işçilerin haklı mücadelesini boğuyorlar. Ama patronların bu saldırılarına boyun eğmeyen, direnişe geçen işçiler de var! Sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçileri Gebze’de, Cargill işçileri ise Bursa’da direniyor. Aydın’da da aynı gerekçeyle işten atılan Büyükşehir Belediye işçileri direnişte! TARİŞ işçileri İzmir’de, DHL Express işçileri İstanbul’da, TÜVTÜRK işçileri ise üç farklı şehirde; Muğla, Urfa ve Eskişehir’de sendikal hakları için direnişlerini sürdürüyorlar. Neredeyse her geçen gün, sendikalaşan işçilerin işten atıldığı haberlerini alıyoruz. Öte yandan işçilerin yasal haklarını açık açık çiğneyen, işçileri sendikalaştıkları için işten atan açgözlü patronlar cezalandırılmak bir yana ödüllendiriliyor.

Türk Telekom’a bağlı Arda-Cemta’da çalışan işçiler DİSK’e bağlı İletişim-İş sendikasına üye olduğu için işten atıldı. Yeni yıla saatler kala sendika üyesi 55 işçiyi kapı önüne koyan şirket, “küçülmeye gidiyoruz” bahanesini öne sürdü. İşçiler işten atmaların devam edebileceğini söylüyorlar.

Öte yandan Aydın Söke’de bulunan SİBAŞ Gıda’da da sendika düşmanlığı devam ediyor. Daha önce 54 işçiyi Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten atan SİBAŞ patronu, 14 işçiyi daha işten çıkardı. İşten atma saldırısına direnişle karşılık veren işçiler, 28 Aralıkta fabrika önüne direniş çadırı kurdular. Fakat ertesi sabah direniş alanına geldiklerinde çadırlarının jandarma tarafından sökülmüş olduğunu öğrendiler. Patronların yasaları takmadığını ifade eden işçiler, jandarmanın ve kaymakamın da yaşadıkları hukuksuzluk karşısında sessiz kaldığını ifade ediyorlar. SİBAŞ işçileri işe geri dönünceye ve sendikal hakları tanınıncaya dek mücadele edeceklerini vurguluyorlar.

Karabük’te sendika düşmanlığı ile bilinen Yolbulan Demir Çelik patronu, bir kez daha sendikalı işçileri işten attı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası üyesi 6 işçi 25 Aralıkta işten atılırken jandarmanın burada da patrondan yana tavır aldığı görüldü. Sendikadan yapılan açıklamada patronun sendikalı 6 işçiyi çıkarmasıyla eşzamanlı olarak jandarmayı fabrikaya çağırdığı ve işçileri içeri sokmayarak fiilen işten çıkışı gerçekleştirdiği belirtildi. Yolbulan Demir Çelik daha önce de sendika düşmanlığı ile gündeme gelmiş, fabrika yöneticileri işçilere üye oldukları Birleşik Metal-İş’ten istifa etmeleri yönünde baskı uygulamıştı. Fabrikanın yöneticileri ile işçiler arasında geçen suç niteliğindeki diyaloglar sendika tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı.

2019’a girilirken gerçekleşen bu saldırılar, siyasi iktidarın ve siyasi iktidarın desteğini arkasına alan patronların önümüzdeki günlerde saldırılarını daha da arttıracağını, krizin faturasını işçilere kesmek için daha da pervasız girişimlerde bulunacağını ortaya koyuyor. Bu nedenle her bir işyerinde işçilerin birlik ve dayanışma içinde hareket etmesi, örgütlenmesi büyük önem taşıyor.

2 Ocak 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this