UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İSKİ’de Taşeron İşçileri Kadro Talebiyle İş Bıraktı

İSKİ’de taşeron şirkete bağlı olarak çalışan işçiler, taşerona kadro kapsamı dışında bırakılmalarını protesto etmek için 3 günlük iş bırakma eylemi başlattı.

İş bırakma eylemini 3 gün sürdüreceklerini ifade eden işçiler, Eyüpsultan’da yer alan İSKİ Genel Müdürlüğü önünde toplanarak taleplerini dile getirdiler.

Basına konuşan taşeron İSKİ işçilerinden Mehmet Yavaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bütün taşeronlara kadro veriliyor” açıklaması nedeniyle toplandıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Şu an burada İSKİ’de çalışan işçilere kadro yok. Asıl işi biz yapıyoruz ve bu haktan yararlanmak istiyoruz. Çaycısına, temizlikçisine, çöpçüsüne kadro varsa bakım-onarımda çalışan biz de kadro istiyoruz. Biz kanal işi, bakım onarım ve her türlü arıza işlerini yapan çalışanlarız. 7-24 çalışan işçiler olarak biz de kadro istiyoruz. Bunun için 3 günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz. Siyasi yetkililerden bir açıklama olana kadar buradayız.”

Kamu iktisadi teşekküllerinin 696 Nolu KHK ile uygulamaya sokulan kadro düzenlemesinin dışında bırakılması nedeniyle, bu kurumlarda taşeron şirketlerde çalışan binlerce işçi büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Kadroya geçirilecek işçiler ise birçok hak kaybına uğrayacak. İşçilerin bir kısmı ise toplu sözleşme haklarını da kaybedecekler.

KHK ile işçilere verilecek sözde haklardan bir hayır gelmeyecektir. Taşeron işçilerinin daha iyi ücret ve haklarla kadrolu olabilmeleri, sendikalı-sendikasız, taşeron-kadrolu demeden birleşerek mücadele etmelerine bağlıdır.

9 Ocak 2018


sonraki...
Çağrı
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this