UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşsiz Sayısı 3 Milyon 250 Bine Çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Haziran dönemi işgücü istatistiklerini açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre dar tanımlı işsiz sayısı 124 bin artarak 3 milyon 251 bin kişiye yükseldi. TÜİK işsizlik rakamlarında dar tanımlı işsizliği esas alıyor. Oysa DİSK-AR tarafından yayınlanan istatistikler, gerçek işsizlik rakamlarının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

TÜİK’e göre işsiz sayısı 124 bin kişi arttı ama işsizlik oranı değişmedi ve yüzde 10,2 olarak gerçekleşti. Bu rakamlarda işgücüne katılım, istihdam ve mevsimlik etkiler de belirleyici oluyor. Mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 42 bin kişi azalarak 3 milyon 498 bin kişi olarak gerçekleştiği; işsizlik oranının ise 0,2 puan azalarak %11,1 olarak gerçekleştiği açıklandı.

15-24 yaş arası genç işsizlik oranının da arttığı dikkat çekiyor. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 19,4 olan genç işsizlik oranı, yüzde 20,6’ya yükseldi.

TÜİK’in işgücü istatistiklerinde kayıt dışı istihdamın arttığına da yer veriliyor. Kayıt dışı çalışanların oranı 0,7 puan artarak %34,7 olarak açıklandı. AKP hükümetinin kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek üzere aldığını iddia ettiği önlemlerin kâğıt üzerinde kaldığı anlaşılıyor. Kayıt dışı çalışan sayısının tespitinin ne kadar doğru yapıldığı ise bir muammadır. Çoğunluğu Suriyeli olmak üzere, Afrika’dan, Orta Asya’dan çok sayıda işçi, inşaat sektöründe ve irili ufaklı sanayi bölgelerinde kayıtsız, sigortasız, güvencesiz olarak istihdam ediliyor. Ancak göçmen işçiler işgücü rakamlarına ve kayıt dışı verilerine eklenmiyor.

AKP hükümetinin istihdam seferberliğini ilan etmesinin üzerinden geçen zamana karşın, işsizliğin azalmadığı, istihdamın artmadığı görülüyor. Patronlara sunulan onca olanak, işsizlik fonunun yarısının peşkeş çekilmesi sermayeyi büyütmeye devam ediyor. Patronların kârları artarken, işçiler daha fazla yoksullaşıyor, çalışma ve yaşam koşulları ağırlaşıyor, işsizlik ve iş cinayetleri tırmanıyor.

15 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this