UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İstanbul’da Newroz Coşkusu!

Sarıgazi’den bir işçi

20 Mart Pazar günü Kazlıçeşme’de yüz binlerce kişi Newroz’u kutlamak için alandaydı. Hani iğne atsan yere düşmez derler ya, aynen öyle bir kalabalık vardı. Kürt kadınlarının, çocuklarının yerel kıyafetleriyle rengârenk geldiği Kazlıçeşme alanında, Newroz bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Bu topraklarda yıllarca ezilen, inkâr edilen Kürt halkı adeta biz buradayız, dilimize, ulusal kimliğimize sahip çıkıyoruz diye haykırıyordu. Konuşmacılar barış, eşitlik ve yeni anayasada Kürt halkının haklı taleplerinin karşılanması gerektiğini vurguladılar. Çıkan sanatçılarla halaylar çekildi, türkülere eşlik edildi. Bizler de Kürt halkının haklı taleplerine destek vermek için UİD-DER olarak kortejimizle alandaydık. “Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadi!”, “Arap Halkları İsyanda, Çözüm İşçi İktidarında!” sloganlarımızı attık.

Akşam eve geldiğimde burjuva medyanın televizyon kanallarındaki haberlerde ise, bizim yaşadığımız mutlulukla ve coşkuyla alâkalı en ufak bir haber bile göremedim. Yüz binlerin on binlere küçültüldüğü, coşku yerine çıkan belki birkaç dakikalık arbedenin evirile çevrile onlarca dakika verildiği haberler vardı. Patronların ellerinde olan boyalı basının ikiyüzlülüğüne hiç şaşırmadım doğrusu. Yaşadığımız topraklarda milyonlarca Kürt emekçisi yıllardır eşit şartlarda yaşamak için mücadele veriyorlar. Devlet ise şiddetini zaman zaman arttırsa da azaltsa da sürekli baskı, inkâr ve imha politikası güttü. Arap halklarının isyanıyla ilgili Mısır için “halkın sesine kulak ver!” çağrısı yapan hükümet, sıra kendi ülkesinde bulunan Kürt halkının talebine gelince sağır, dilsiz olup ikiyüzlülüğünü yine gösteriyor bizlere.

Bir Türk işçi olarak burjuva medyanın da devletin de ikiyüzlülüğünü bir kez daha gördüm. Artık okullarda, medyada, fabrikalarımızda bizleri bölmek için aşılanan milliyetçiliği, öfkeyi bir yana bırakıp yanımızdaki Kürt kardeşimize derdinin ne olduğunu, ne istediğini samimi olarak sormamız gerekiyor. Biz Türk ve Kürt işçiler egemenlere karşı birlikte omuz omuza mücadele etmeliyiz.

Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz!

Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek!

23 Mart 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this