UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İstanbul’da Yüz Binlerin Newroz Coşkusu

Kürt halkının Newroz bayramı, Diyarbakır ve İstanbul başta olmak üzere birçok kentte, milyonları aşan kalabalıkla ve büyük bir coşkuyla kutlandı.

İstanbul Kazlıçeşme’de bir araya gelen yüz binlerce Kürt ve onlara destek veren Türk emekçiler, ateşler yakarak, türküler söyleyerek ve halaylar çekerek Newroz’u kutladı. Barış İçin Demokratik Çözüm Platformu tarafından gerçekleştirilen kutlamaya, aralarında UİD-DER’in de yer aldığı çok sayıda kurum katıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan Newroz alanına girişler, kutlamaların sonuna kadar devam etti. UİD-DER’li işçiler, Abdi İpekçi Spor Salonu önünden alana kadar pankartları, sloganları ve flamaları eşliğinde gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından alana girdiler. UİD-DER’liler miting boyunca “Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadi”, “Kahrolsun Irkçılık, Kürtlere Özgürlük”, “Kendileri Yönetseler Bütün Halklar Bir Olur”, “Siyasal Yasaklar Kaldırılsın”, “Karkeren Hemu Welatên Yekbin”, “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” sloganlarını haykırdılar.

Newroz programı, tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı. Alanı dolduran gençler yakılan Newroz ateşlerinin etrafında halaylar çektiler ve ateşin üzerinden atladılar. Geleneksel kıyafetleriyle alanı dolduran Kürt kitlelerin coşkusu, kadını-erkeği, çocuğu ve yaşlısıyla miting boyunca canlılığını korudu.

Newroz’u birlikte örgütleyen kurumlar adına hazırlanan konuşmayı Nural Doğan gerçekleştirdi. Doğan, devam eden savaşın durdurulması için Kürt halkının temsilcilerinin muhatap alınmasını ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Doğan’dan sonra BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Ufuk Uras’a söz verildi. Tuncel ve Uras, bugüne kadar devam eden savaştan tek zarar görenin Kürtler olmadığını belirttiler ve çözüm için Kürt halkının muhatap alınmasını talep ettiler.

Cevizli Tekel işçisi Metin Arslan da, 78 gün boyunca Ankara’da direnen Tekel işçileri adına bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında “ezilenlerin sorunları çözülecekse bunu egemen sınıfın uşakları değil halkların kendi öz mücadelesi çözecektir” dedi. Tüm işçileri ve emekçileri, her türlü baskıya rağmen devam eden Tekel işçilerinin mücadelesine destek olmaya ve 1 Nisanda Ankara’da yapacakları eyleme çağırdı. Arslan konuşmasını “Yaşasın İşçilerin Birliği, Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganıyla bitirdi.

Konuşma aralarında müzik grupları kitleyi söyledikleri şarkılarla coşturdular. Son konuşmayı BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak gerçekleştirdi. Alkışlar arasında sahneye çıkan Kışanak, Newroz’u bir gelenek olarak kutlayan halkları selamlayarak başladı konuşmasına: “Köyleriniz yakıldı, Türkiye’nin dört bir yanına dağıldınız, yokluk ve yoksullukla mücadele ettiniz, ama dilinizden, kimliğinizden, kültürünüzden ve mücadelenizden asla taviz vermediniz. Asimilasyon politikalarının karşısında dimdik durdunuz. Sizi bunun için de kutluyorum.” Kürt halkının yaşadığı katliamlara, baskılara, kayıplara, işkencelere rağmen barış mücadelesinden bir adım olsun geri durmadığını belirterek onları bir kez daha kutladı. Kürt halkının bugüne kadar yürüttüğü mücadeleyle barışa çok yaklaştığını, sadece bir tek şeyin kaldığını, Ankara’da Kürt halkının taleplerini duyacak, adalet duygusuna sahip, demokrasi ve barış konusunda adım atmaktan korkmayacak bir muhataba ihtiyaçları olduğunu söyledi. Kışanak, 13 yaşında çocuklarla 70 yaşındaki ihtiyarları hapse atan, devlet terörünü meşrulaştıran, halkı korkutan, sindiren terörle mücadele yasasının derhal geri çekilmesi gerektiğini dile getirdi. Eğer gerçekten anayasa değiştirilmek isteniyorsa seçim barajı derhal indirilmeli, tüm siyasi partilere hazineden yardım verilmeli, seçimlerin eşit koşullarda yapılması sağlanmalı diye konuştu.

Newroz kutlaması, halaylar ve türküler eşliğinde, barış talebinin haykırılmasıyla son buldu.

21 Mart 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this