UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İstanbul’da Gülsan Fabrikasında 213 İşçi İşten Çıkarıldı

Beylikdüzü’nde ısıcam profil ve aksesuarı üreten Gülsan Cam fabrikasında 213 işçi ihbar ve kıdem tazminatları ile ücret alacakları ödenmeden işten çıkarıldı. İşçiler 2 haftadır fabrika önünde bekliyor.

Gülsan Group’a bağlı fabrikada Ramazan Bayramından itibaren ücretleri düzenli ödenmeyen işçiler, 23 Ekimde üretimi durdurarak fabrika yöneticileriyle görüştüler. Ücretlerinin ödeneceği sözü verilen işçilere bir gün sonra patron tarafından fabrikanın battığı ve kapatılacağı söylendi. Aynı gün işçilerin bir kısmı, diğer kısmı da 5 Kasımda olmak üzere 213 işçi hiçbir hakkı verilmeden işten çıkarıldı.

İşten çıkarmalara tepki gösteren işçiler, fabrikadan makinelerin çıkarılmasına engel olmak için gece-gündüz nöbet tutuyorlar. Fabrika önünde yaklaşık 2 haftadır bekleyişlerini sürdüren işçiler, son güne kadar çok yoğun çalıştıklarını, son hafta 7 tır dolusu malın çıktığını, bu nedenle büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını belirtiyorlar. Raporluyken bile çalışmak zorunda bırakıldıklarını ifade eden işçiler, “korkarsak, mücadele etmezsek hiçbirimiz kazanamayacağız” diyorlar, destek beklediklerini ve mücadeleye devam edeceklerini ifade ediyorlar.

14 Kasım 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this