UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İstanbul’da Rojava ile Dayanışma Mitingi

24 Kasımda gerçekleştirilen “Diren Rojava İstanbul Seninle” mitingi için on binlerce kişi Kadıköy’de buluştu. Kitlenin Numune Hastanesi önünde toplanmasının ardından alana doğru yürüyüşe geçildi.

BDP İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenen HDP’nin de desteklediği “Diren Rojava İstanbul Seninle” mitingine UİD-DER de destek verdi. “Emperyalist Savaşa Hayır, Ortadoğu’ya Barış, Kürtlere Özgürlük” pankartıyla yürüyen UİD-DER, zalimlere karşı ezilenlerin taleplerini haykırdı. Yürüyüş boyunca UİD-DER kortejinde yapılan konuşmalarda emekçilerin sömürülmesine, halkların ezilmesine, haksız savaşlarda katledilmesine karşı koyabilmenin tek yolunun emekçilerin zalimlere karşı birleşmesi olduğu vurgulandı. UİD-DER’li işçiler “Duvarlar Yıkılsın, Rojava’ya Özgürlük”, “Kendileri Yönetse Bütün Halklar Bir Olur”, “Kürtlere Özgürlük Kurdara Azadi” sloganlarıyla haksız savaşı protesto ettiler.

Kadıköy İskele Meydanı’na kortejlerin girmesiyle birlikte miting başladı. Program, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı. Tertip komitesi adına açılış konuşmasını yapan BDP İstanbul İl Örgütü Yöneticisi Erkan Karabay, özgürlük için direnen Rojava’nın emperyal güçlerin insanlık dışı saldırıları karşısında yenilmeyeceğini vurguladı. Karabay, “Rojava’da çağdışı planlar kuranlar bilsin ki Kürt halkı yenilmeyecektir. Rojava’da karanlık güçler, çeteler değil özgürlük için direnenler kazanacaktır. Kurtuluş ve özgürlük bizim ellerimizdedir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de bir konuşma yaparak Kürt halkının daima eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik için ayağa kalkma umudu taşıdığını söyledi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise Rojava’da halkın kendini yeniden var ettiğini belirtti. “Rojava’da insanlık, demokrasi ve özgürlük adına büyük bir devrim yaşanıyor” dedi.

HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel de bir konuşma yaparak Rojava’da olanları anlattı.

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ise Kürtçe başladığı konuşmasında, “Bugün Rojava ile Kürt halkı özgürlüğü ile tanıştırıldı, kutlu olsun. 21. yüzyılda Kürtler küllerinden yeniden doğdular” diyerek Rojava halkını selamladı.

Miting, Grup Abdal ve Erol Berxwedan’ın müzik dinletisi ve kol kola çekilen halaylarla son buldu.

27 Kasım 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this