UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşten Atılan Arkadaşları İçin Bin İşçi Üretimi Durdurdu

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan beyaz eşya firması Candy Hoover Euroasia grubuna ait Doruk fabrikasından 16 işçi atıldı. İşten atma saldırısına karşı oldukça anlamlı bir dayanışma örneği ortaya kondu. Doruk fabrikasının yanı sıra aynı gruba bağlı Renta ve bulaşık makinesi fabrikasındaki işçiler işten atılan arkadaşları için iş durdurdu. Yaklaşık bin işçi, işten atılan 16 sözleşmeli işçi için 1 Ekimde üç fabrikanın da şalterlerini indirdi.

Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden Candy Group’ta, ankastre, ocak, kurutma makinesi, bulaşık makinesi üretimi yapan işçiler; Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlüler ve yaşadıkları pek çok soruna karşı da mücadele ediyorlar. Geçtiğimiz hafta Renta ve Doruk fabrikalarındaki işçiler; sözleşmeli işçilerin kadroya alınması, zorunlu fazla mesailerin kaldırılması, yemek ve servislerde iyileştirmeler yapılması ve baskılara son verilmesi gibi taleplerle eylemler yapmışlardı. İşçilerin yarım saatlik iş bırakma ve mesailere kalmama eylemleri yapması üzerine şirket yönetimi sendikayla 9 Ekim için görüşme talep etmişti. Bu sürecin hemen ardından 16 sözleşmeli işçi kapı önüne konuldu.

Örgütlülüklerine yapılan bu saldırı karşısında aynı gruba ait üç fabrikanın işçileri, arkadaşlarının işe geri alınması için iş durdurma eylemi başlattı. Bir şirket yetkilisi, kendileriyle aynı tezgâhlarda çalışan arkadaşları için iş bırakan işçilere yönelik “hepinizin kökünü kazıyacağız” ifadelerini kullanarak tehditler savurdu. Kadrolu, sözleşmeli ayrımı yapmadan örnek bir tavır ortaya koyan işçiler, bu gibi tehditler karşısında da geri adım atmayacaklarını belirtiyorlar. Başlattıkları iş durdurma eylemini talepleri kabul edilinceye, arkadaşları geri alınıncaya kadar sürdüreceklerini vurguluyorlar.

2 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this