UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşten Atılan Konveyör İşçilerinden Dayanışma Çağrısı!

Tuzla yan sanayi bölgesinde bulunan Konveyör fabrikasından işten atılan ve haklarını arayan işçilerin basına ve kamuoyuna yaptığı çağrıyı aynen yayınlıyoruz. Konveyör işçileri emek kurumlarına dayanışma çağrısı yapıyorlar. Hakkını arayan Konveyör işçilerini yalnız bırakmayalım, sınıf dayanışmasını yükseltelim.


Basına ve kamuoyuna

İşçiler, kardeşler,

Bizler işten atılan ve hakkını arayan Konveyör işçileriyiz. Tuzla yan sanayide bulunan Konveyör’de, 13 Aralık Pazartesi günü 30’a yakın işçi arkadaşımız sözleşmeleri bittiği gerekçesiyle işten atıldılar. Arkadaşlarımız sessiz sedasız, hiçbir hakları verilmeden kapının önüne konuldular.

İşten atılan arkadaşlarımızın önüne konulan evraklarda ne yazdığının okunmasına bile izin verilmemiş ve evraklar zorla, baskıyla imzalatılmıştır. İşten atılan arkadaşlarımızın bir kısmı tüm baskılara rağmen evrakları imzalamamış ve 14 Aralık sabahı fabrikaya gelmiş, haklarını istemiş ve çalışmak istediklerini söylemişlerdir. İşçileri köle zanneden, işçilerin hakkını aramayacağını zanneden Konveyör patronu, bu durum karşısında bir hayli şaşırmış ve işten atılan işçilere sahip çıkan bir grup işçiyi daha işten atmıştır.

Bizler, işten atılan işçiler olarak buradan haykırıyoruz:

İşten atılmaya boyun eğmeyeceğiz!

Sonuna kadar işimizin ve haklarımızın takipçisi olacağız!

Kardeşler,

Çalıştığımız Konveyör fabrikası, klima, kombi, beyaz eşya vb. parçalar üretiyor. Arçelik gibi büyük firmalara mal veriyor. Konveyör patronu Avrupa’da, yan sanayi bazında ilk üç yüz fabrikanın içine girmekle övünüyor. Bu fabrika bu noktaya nasıl ulaştı? Bu başarı ne pahasınadır dersiniz? Konveyör, daha düne kadar küçük bir atölye idi, ama bugün birçok kentte birden çok fabrikası var. Konveyör patronu biz işçilerin sırtından palazlandıkça palazlandı. Bizlerin sırtından çok kazandı, ama biz işçilere kırıntı bile vermedi.

Bu fabrikada dört yüzden fazla işçi çalışıyor. Eski işçi sayısı oldukça azdır. Sürekli işçi çıkartılmakta ve işçilerin kıdem tazminatı hakkı kazanmasının da önüne geçilmektedir. Yeni işe alınan işçilere ise sefalet ücreti olan asgari ücret verilmektedir. Yirmi yıldır bu fabrikada çalışan işçi arkadaşımızın maaşı sadece 800 liradır.

Haftanın yedi günü, hemen her gün gece onlara kadar mesaiye bırakılıyoruz. Cumartesi Pazar mesaisine gelmeyen, akşam mesaisine kalmayanlar işten atılıyor. Yani köleler gibi çalışıyoruz. Tüm bunlara rağmen iki yıldır zam yapılmıyor.

Klima üretiyoruz, ama klima takılmadığı için yazın boğucu sıcağında çalışmak zorunda kalıyoruz. Kombi üretiyoruz, ama kışın ısıtma sistemi olmayan bölümlerde soğuktan donuyoruz. Günde iki kez tuvalete gitme iznimiz var. Üçüncü kez tuvalete gidenlere ihtar verilmektedir. İdari kadroda çalışanlar temiz su içerken, üretimde çalışan yüzlerce işçiye kuyu suyu içirilmektedir.

Tozlu ve kimyasallı ortamlarda çalışıyoruz. Ama eldiven, gözlük, maske ve kulaklık yalnızca işe girilirken veriliyor. Günlük olarak değiştirilmesi gereken eldivenleri bir yıl kullanmamızı istiyorlar. İş güvenliği önlemleri alınmadığı için iş kazalarında yaralanıyor ve sakatlanıyoruz. Birçok işçi arkadaşımız bu kazalarda parmaklarını kaybettiler.  

Kardeşler,

Bizler haksızlıklara sonuna kadar direneceğiz. Bizler işimize geri dönmek istiyoruz. Ama şunu da biliyoruz: Konveyör işçileri birleşmeden, birbirine kenetlenip mücadele vermeden haksızlıklar son bulmayacaktır. Korkmak, mücadele etmemek sorunlarımızı çözmüyor. Korku patronların işine yarıyor.

Bizim yaşadığımız sorunlar aslında tüm işçilerin sorunlarıdır. İşten atılan bizler burada haklı ve onurlu bir mücadele yürütüyoruz. Ama biliyoruz ki, mücadelemizin başarıya ulaşması için diğer fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimizin, sınıf dostlarımızın bizleri yalnız bırakmaması, dayanışmayı yükseltmesi gerekiyor. İşçilerin haklı mücadelesine destek veren tüm emek kurumlarını yanımızda olmaya, güç vermeye çağırıyoruz!

İşten Atılan ve Haklarını Arayan Konveyör İşçileri

 

Basın açıklamasının yapılacağı yer:

Tuzla Organize Deri Yan Sanayi Bolgesi, YA-2 Parsel, Tuzla, 81474, İstanbul (İçmeler köprüsünden kalkan minibüsler fabrikanın önünden geçiyor.)

Fabrika: Konveyör A.Ş.

Tarih ve saat: 16 Aralık saat 18.00

15 Aralık 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this