UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşten Atılmalar Konulu Seminerimizde İşçilere Sorduk

UİD-DER’in Bostancı temsilciliğinde işten atılma karşısında nasıl bir tutum alınması gerektiği ve yasal haklarımızın ne olduğu konulu bir seminer yapıldı ve deneyimler paylaşıldı. “İşten Atmalara Geçit Vermeyelim” başlıklı etkinliğimize katılan işçi kardeşlerimizin birkaçıyla işten atmalar üzerine bir söyleşi yaptık.

UİD-DER: Etkinliğimizi nasıl buldunuz?

Otomotiv işçisi: Daha önce de etkinliğinize katıldım. Biz işçiler için faydalı olduğunu düşünüyorum. Etkinlikte anlatılan bilgilerin çoğunu bilmiyordum.

Taşeron işçisi: Etkinlik güzeldi. Her zaman böyle etkinlikler olursa iyi olur. Gençlerin böyle etkinliklere daha aktif katılması ve daha çok çalışması gerekiyor.

Metal sektöründen genç bir işçi: Etkinlikte bilmediğim birçok şeyi öğrendim. Böyle etkinlikler yapılsın ve biz gençleri aydınlatsın.

İşsiz bir işçi: Etkinlik oldukça güzeldi. Tanışma ve dayanışma olarak aranıp da bulunamayan bir dernek. Derneği kuranlara çok teşekkür ediyorum. İlk kez etkinliğinize geliyorum ve derneğin üyelerinin çoğalmasını diliyorum.

UİD-DER: Daha önce işten atılmış mıydınız, atıldıysanız ne yaptınız, bundan sonra ne yapacaksınız, etkinliğin size ne gibi bir faydası oldu?

Otomotiv işçisi: Bir otomotiv fabrikasında çalışıyordum. Kriz nedeniyle 90 işçi işten çıkarıldık. İşten atılmamız bize mesajla bildirildi. Yasal haklarımı bilmiyordum. Ama UİD-DER’den bir arkadaş bize yasal haklarımızı anlattı. İş mahkemesine gidip dava açabileceğimizi söyledi. Biz davamızı açtık ve kazandık. Feshin geçersiz nedene bağlı olduğu ortaya çıktı. Şu anda karar temyizde.

Taşeron işçisi: Daha önce hastane sektöründeki bir taşeron firmada çalışıyordum ve işten atıldım. Benimle beraber 12 işçi arkadaşım daha işten atıldı. Ben tüm haklarımı alacağımı söyledim. Çıkış olduğunda direndim. İşe diğer gün tekrar gittim. Yerimizi değiştirmek istediler. 12 işçi arkadaşımla beraber hastane yönetimindekileri tek tek gezdik. Hepsi de konuyu birbirine pasladı. Taşeron patronu bana “arkadaşlar bir kâğıt vereceğim, İŞKUR’a gidip haklarınızı alacaksınız” dedi. Ben kabul etmedim ve imzalamadım. Onları işten çıkardılar, ben işe geri alındım. Diğerleri mücadele etmedikleri için işten çıkarıldılar.

Metal sektöründen genç bir işçi: Hayatımda ilk kez bir işte çalışıyorum. Krizden dolayı işten çıkardılar. 3 ay çalıştım işyerinde fakat 6 ay sonra tekrar işe aldılar. Eğer bundan sonra işten atılırsam burada anlatılanlardan yararlanacağım.

İşsiz bir işçi: İşten atıldım. Hastanede çalışıyordum. Başhemşirenin baskısı yüzünden işten atıldım. Taşeron olarak çalışıyordum. Sebepsiz yere işten atıldım. Bundan sonra işten çıkarıldığımda direneceğim, karşı duracağım. Hakkımı arayacağım.

UİD-DER: Sizce işten atmalara karşı ne yapmalıyız, nasıl engel olabiliriz?

Otomotiv işçisi: İlk önce bilinçli olmamız gerekiyor. İşçi derneklerinden, sendikalardan haklarımızın ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Mücadele etmemiz gerekiyor.

Taşeron işçisi: İşçiler birlik ve beraberlik içinde olmalı. Dayanışma içinde olmalı. Grev ve direnişler başlatılmalı ki, tüm haklarımızı alabilelim. Ama bunu yapmayıp evimize gidersek hiçbir şey alamayız. Ben 1975-76 yıllarında tekstil sektöründe çalışırken Tekstil-İş’te işçileri örgütledik. İşten atılmalarını engelledik. Direniş başlattık. Haftalarca sürdü ve sonunda kazandık.

Metal sektöründen genç bir işçi: İlk önce birlik olmalıyız. Tek başına hiçbir şey yapamayız.

İşsiz bir işçi: Çalışanlar olarak art niyetsiz, farklılık gözetmeden, uyum içerisinde dostluklar kurarak işten atmalara engel olmalıyız. Biz işçiler akıllı insanlarız. Bu yüzden örgütlülüğün gerekliliğini bilmeliyiz.

23 Şubat 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this