UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“İstifa” Sesleri Bu Kez Romanya’da Yükseliyor

Sömürü düzeni kapitalizmin çürümüşlüğünün üstünü örtme çabaları sonuç vermiyor. Her geçen gün daha fazla açığa çıkan çürümüşlük, Romanya’da da tepki yaratıyor. Hükümet tarafından çıkarılan bir kararname ile yolsuzluk gerekçesiyle ceza alan başta devlet yetkilileri olmak üzere binlerce suçluya af yolu açılıyor.

Kapitalizm altında sık sık gündeme gelen yolsuzluklar, geçtiğimiz aylarda da Güney Kore’de ortaya çıkmıştı. Binlerce Güney Koreli emekçi sokaklarda “istifa” seslerini yükselterek, devlet başkanını istifa ettirmişti. Aynı seslerin yükseldiği Romanya’da da “istifa” ve “hırsızlar” sloganlarıyla kısa sürede binlerce kişi sokaklara döküldü. Tasarı halindeyken dahi binlerce insanın tepkisine yol açan yeni düzenleme, onaylandıktan sonra başta Başkent Bükreş olmak üzere çeşitli illerde çok sayıda insanı sokaklara döktü. 250 binden fazla insanın sokağa çıktığı Romanya’da, hükümet binaları önünde polislerle göstericiler arasında çatışmalar çıktı. Çok sayıda insan bu çatışmalar sırasında yaralandı. “Cezaevlerindeki kalabalığı azaltma” gerekçesini öne sürerek yasayı meşru kılmaya çalışan hükümet, büyük bir öfkeyle karşılaştı. Ayrıca Romanyalıların yoğun yaşadığı diğer Avrupa ülkelerinde de çeşitli gösteriler düzenleniyor. Usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların önünü açan, suçluları korumaya çalışan hükümetin istifa etmesi için protestolar pek çok bölgede devam ediyor.

Son yıllarda dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde suç oranları artıyor. Cezaevleri ve doluluk oranları rekor sayılara ulaşıyor. Buna karşı çözüm yolu ise “af” adı altında bizzat devlet yetkililerinin suçlarının önünü açan, onları koruyan yasalar çıkartmak oluyor. Yolsuzluklardan ve cezaevlerinden kurtulmanın yolu, sömürü düzeni kapitalizmi yıkmaktan geçiyor.

4 Şubat 2017


  Dünyadan

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this