UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşyerimiz Kapalı, Arayan Soran Yok

Adana'dan bir tekstil işçisi

Konuya nereden başlayacağımı bilemiyorum. İşyerimiz yaklaşık iki aydır kapalı, ne arayan var ne soran. Patronun umurunda mı? Değil elbette. Ben yirmi yedi yaşındayım ve daha okula başlamamışken bile çalışıyordum. Okula başladım yine çalıyordum, hep çalıştım. Peki, nerde bu emeğimin karşılığı? Ben bugün utanarak annemden para almak zorunda kaldım ve çok rahatsız oldum bu durumdan.

Ben nerde hata yaptım? Aslında ben değil sadece, hepimiz birlikte yaptık bu hatayı. Düşünmedik, birlik olmadık, haklarımızı istemedik. Bu ülkede vatandaş olarak yıllardır enayi yerine konulmaktan çok rahatsız oluyorum. Güya bize hizmet etmek için seçilen insanlara köle olmuşuz, farkında değiliz.

İktidardakiler bizim daha iyi yaşamamız için her şeyi yaptıklarını söylüyorlar ama sonra da asgari ücret yeterli diyorlar. Asgari ücret yetiyorsa, neden hepimiz kötü şarlarda bu insanlar ise villalarda, saraylarda en iyi şartlarda yaşıyorlar. Asgari ücret yetiyorsa milletvekilleri, bakanlar, cumhurbaşkanı asgari ücret alsın o halde… Madem amaçları bize hizmet etmek, yapsınlar o zaman… Yirmi yıldır çalışıyorum ve sadece üç günlük sigortam var. Sekiz kişilik bir aileyiz ve bekârım, evli olduğumu düşünemiyorum bile. Ben sigorta talebinde bulunduğumda, maaşımdan altı yüz, yedi yüz lira kesiyor sevgili patronum ve mecbur kalıp sigortasız çalışıyorum. Aksi takdirde kötü olan şartlarda iyice yaşanmaz bir durumun içerisine düşerim ve bu yüzden sigortasız çalışmayı kabul ediyorum. İçerisin de olduğum duruma bakar mısınız? Sadece büyük bir öfke ve çaresizlik… Şu an yaşayarak tanık olduğumuz krizi görmemek için kör olmak lazım.

Ama bir de krizden etkilenmeyen patronlar, vekiller bakanlar, başkanlar nice makamlar var... Hatta bırakın etkilenmeyi, şartlarını yüzde 36 altı gibi yüksek bir düzeyde iyileştiriyorlar. Aldıkları zamlar bizim maaşımızın yirmi yirmi beş katı daha fazla. Bizi bugüne kadar sömürdükleri yetmiyormuş gibi krizin faturasını da bize ödetiyorlar...

Eve yılda bir defa et götürememekten bahsetmedim bile. İşte durum bu kadar vahimken, çıkıp vatandaşın refah seviyesi yüksek, çok fazla et tüketiyoruz o yüzden et fiyatları bu kadar yüksek diyebiliyorlar. Bunlarla mücadele etmeliyiz. Aksi halde, etkiye tepki vermedikçe bu böyle devam edecektir.

9 Aralık 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this