UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşyerindeki Bayılmaların Nedeni Ne?

Hadımköy’den bir işçi

Çalıştığım fabrikada bir ara sıkça bayılmalar yaşandı. Her gün biri bayılıyordu. Size bayılmalarla ilgili bir olayı anlatacağım.

Fabrikada yemekler çok kötü çıkıyor. Neredeyse çoğumuz akşama kadar aç çalışıyoruz. Zaten yemeği yesek bile her gün bir kaçımızda kusma, ateş, baş dönmesi gibi sıkıntılar oluyor. Bundan dolayı bazıları yemek yemekten korkuyor. İşte bu olayların sık yaşandığı günlerde, bir kadın arkadaş bayıldı. Apar topar hastaneye kaldırdılar. Hastanede serumlar takılmış. Sonra evine gönderilmiş. Ertesi gün arkadaşımız geldi. Bayılmanın sebebinin ne olduğunu sorduk. Arkadaşımıza doktor, yeterli ve sağlıklı beslenmemesinden kaynaklı vücudunun dirençsizleştiğini ve bayıldığını söylemiş.

O gün yine çok yoğun çalışıyorduk. Birden bir gürültü koptu. Kalabalığın olduğu tarafa baktık. Başka bir kadın arkadaş bayılmış. Yanına gitmek istedik. Ustalar bağırıp çağırdı. Herkesi yerine gönderdi. Arkadaşı da hastaneye kaldırdılar. Ve o kadın arkadaşa da iki gün rapor verilmiş. O gün olayın etkisiyle akşamı ettik. Sonraki gün ilk bayılan kadın arkadaş, serumların etkisi geçmiş olmalı ki, tekrar bayıldı. Hastaneye götürdüler. Ona da iki günlük rapor vermişler. Biz yaşanan bu olayların üzüntüsünü yaşarken, patron vekilleri boş durmamış kadın arkadaşımızı arayıp beş günlük ücretsiz izin verdiklerini söylemişler. Ardından da çıkışını yapmışlar. Çıkışı İŞKUR’a da bildirmişler. İşçilerin çoğu fabrikaya İŞKUR aracılığıyla giriyor. İŞKUR da hemen kadın arkadaşı arıyor ve işten çıkarıldığını söylüyor.

Bizler açlık sınırının çok altında bir ücretle çalıştırılıyoruz. Vücudumuza gereken besinleri alamıyoruz. Bunun üzerine bir de uzun saatler çalışınca vücudumuz iflas ediyor. Patronlar kâr etsin diye kendimizi bu kadar paralarken, patronlar hayatımızı zehir etmek için her türlü pisliği çeviriyorlar. Bu yaşanan olaydan da görüyoruz ki işçiyi zehirleyen patron, bayılmasına neden olan ve “iyileşsin diye” izin veren patron, işten atan yine patron. Biz işçiler çok iyi bilmeliyiz ki patronlar her şeyi kendi çıkarları için yaparlar. Kârlarını azaltacak hiçbir şeye izin vermezler.

24 Ekim 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this