UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İtalyan Çelik İşçilerinin İşten Atmalara Karşı Eylemi

Ilva çelik işçileri, 9 Ekimde iş bırakarak 4 bin işçinin işten atılma kararını protesto etti. İtalyan çelik işçileri, 3300 işçinin işten atılacağı Toronto’da oturma eylemi ve 600 işçinin daha işten atılacağı Cenova’da ise yürüyüş düzenlediler.

Geçen yıl iflas ilanında bulunan Ilva çelik fabrikası, İtalyan hükümeti tarafından özelleştirilerek Hindistan tekeli ArcelorMittal ve İtalyan tekeli Marcegaglia’ya satıldı. 14 bin işçinin çalıştığı fabrikanın özelleştirilmesinin ardından 4 bin işçinin işten atılacağı duyuruldu. Ilva çelik fabrikası işçileri, yıllardır iş kazalarının sık yaşandığı ağır iş koşulları altında çalışıyorlar ve meslek hastalıklarına yakalanıyorlar. Kanserojen ve toksik maddelerin çevreye salınması nedeniyle fabrikanın bulunduğu bölgede her yıl yüzlerce insan ölümcül hastalıklara yakalanarak yaşamını yitiriyor. Son 7 yıl içerisinde 11 bin 500 kişi kanserden dolayı yaşamını yitirmiş durumda.

Canları pahasına yıllardır ter akıtan işçiler, fabrikanın küçülmesi bahanesiyle şimdi işten atma saldırısıyla karşı karşıyalar. Ancak çelik işçileri, bu saldırıya kararlı bir şekilde karşı duracaklarını ve üyesi oldukları Metal İşçileri Çalışanları Federasyonu (FIOM) ile birlikte hareket ederek grev seferberliği başlatacaklarını duyurdular.

16 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this