UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İZBAN İşçilerinin Grevi Devam Ediyor

İzmir’den bir UİD-DER’li

İZBAN yönetimi, asgari ücrete yüzde 26 zam yapılmasının ardından, 26 Aralık gecesi sendika yönetimiyle yapılan görüşmede yüzde 26 zam teklif etmişti. Ancak İZBAN yönetiminin yaptığı teklif asgari ücret alan çok az sayıda işçiyi kapsıyordu. Diğer işçiler içinse çok daha düşük oranda bir zam teklif ediliyordu. Bu teklifle zamlar kimi işçiye 50 lira, kimine 60, kimine biraz daha fazla yansıyacaktı. Ayrıca İZBAN yönetiminin teklifinin içinde işçilerin ikramiye ve diğer talepleri yer almıyordu. Oysa işçiler zammın yanı sıra diğer taleplerinin de kendileri için önemli olduğunu ve talepleri karşılanana kadar grevi sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyorlar.

Sendika şube yöneticileri, 27 Aralıkta, Alsancak Garında İZBAN işçileriyle birlikte İZBAN yönetiminin teklifini değerlendirmek için bir toplantı yaptılar. Yapılan toplantıda işçiler İZBAN yönetiminin yaptığı teklifi yetersiz buldular, talepleri karşılanana kadar greve devam edeceklerini ortaya koydular. Toplantının ardından grevci işçiler “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Direne Direne Kazanacağız”, “İzmir Uyuma Emekçine Sahip Çık” sloganlarıyla Alsancak Garı önünde toplandılar.

Gar önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “asgari ücretin yüzde 26 zamlanmasından sonra asgari ücrete gelen oranda bize de bir zam teklifi yapıldı. İşverenin teklifinin yüzde 19’u çıplak ücretler kısmı. Onun dışında maaşlara yansıyan oran yüzde 22 ile yüzde 30. Oylamaya gerek kalmadan büyük bir alkışla teklif reddedildi. Umarım teklifimiz kabul edilir de bu grev biter. O zaman seve seve trenleri çalıştırmaya başlarız. Olmazsa olmazlarımız ikramiyelerin kademeli olarak 112 güne çıkması. Vardiya ve sürüş tazminatının olması. 3300 lira tekniker, 3250 lira makinist, 3020 lira teknisyen olarak teklif ettik. Üzerinde bazı indirimler olabilir. Ama 50 liralık artışların konuşulabilecek bir tarafı yok. Direnen ve kazanan grevci işçi arkadaşlarımız olacak” dedi.

İZBAN’da 42’si kadın, 342 işçi çalışıyor. İşçiler, grevi karalamak için “5 bin lira maaş alıyorlar. Bir de grev yapıyorlar” şeklinde yalan haberler çıktığını söylüyorlar. En eski makinistlerden biri maaş bordrosunu gösteriyor. Brüt maaşı 2 bin 700 lira 19 kuruş. İki çocuğunun olduğunu, eşinin işsiz olduğunu söylüyor. Ve ekliyor, “tek maaşla ev geçindiriyorum. Halim kiracıdan beter. 1250 lira ev kredisi ödüyorum. 5 bin değil, 3 bin alsam bu yalan haberlere gam yemeyeceğim.” Başka bir işçiyse, “babam ‘ülen bizim oğlan, dinine yandığımın oğlu, 5 bin aylık alıveriyormuşsun! Bubana bilen deyivermemişsin. Gari benim evimden çıkıver de, kiraya verivericim’ dedi. ‘Baba sen de mi inandın bu yalana be?’ dedim” diyor gülerek. Bir diğer işçi “bu grev kırıcı 7 makinistin 2’si sefere çıkamıyor. O 5 grev kırıcı makinistin birinin oğlu ve gelini İZBAN’da makinist. İkisi de grevdeler. Grev kırıcı makinistlerin yaşları 65. Biz utanıyoruz onların yüzüne baktığımızda. Daha ne diyelim ki?” diyor. Demiryolu çalışanı yaşlı bir işçi “89’da eylem için Ankara’ya gitmiştik. Üstümüzü arayan polisler, şöyle kolumuza dokunup sessizce ‘siz eylem yaptığınızda bizim de maaşlarımız artıyor’ demişlerdi. İZBAN işçilerine herkesin destek vermesi gerekir. İZBAN işçilerinin kazanımı hepimizin kazanımı olacak” diye destek ve dayanışmanın önemini vurguladı. Kadın işçilerden biriyse “işimi ve çalışmayı özledim. Ama taleplerimiz karşılanana kadar grevimize devam edeceğiz” dedi.

2 Ocak 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this