UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İZBAN’da Grev Kırıcılığı Engellendi

İzmir’de İZBAN yönetimi ile Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yönetimin düşük zam dayatması sonucu işçiler 10 Aralıkta greve başladı. İZBAN işçileri hakları için grevdeler. İZBAN yönetimi ise 7 taşeron makinist çalıştırarak grev kırıcılığı yapıyordu. 7 taşeron makiniste günde 48 sefer yaptırarak hem makinistlerin hem de yolcuların can güvenliğini hiçe sayıyordu.

Demiryolu İşçileri Sendikası İzmir Şubesi, İZBAN yönetiminin grev kırıcılığı yaparak taşeron işçilere tren seferleri yaptırmasını mahkemeye taşıdı. Karşıyaka 1. İş Mahkemesinde görülen davaya grevci işçiler, sendika yöneticileri, sendika avukatı ve İZBAN şirketi avukatları katıldı.

Mahkeme bilirkişi heyetinin raporunu dikkate alarak, sadece taşeron makinistler çalıştırılarak tren seferlerinin yapılmasının iş güvenliği ve yolcu güvenliği için tehlikeli olduğu yönünde karar verdi. 25 Aralık sabahı seferleri durdurdu.

İZBAN yönetimi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBAN işçilerinin grevini engellemek ve karalamak için her yolu deniyor. Televizyonlarda, gazetelerde ve sosyal medyada işçilerin 5 bin lira maaş aldıkları yalanı pompalanıyor. İzmirli işçi ve emekçiler ise, “mağdur oluyoruz ama grevi bırakmasınlar, haklarını alsınlar” diyerek grevci işçileri desteklediklerini ifade ediyorlar.

27 Aralık 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this