UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İzmir’de Belediye İşçilerine Saldırı

DİSK Genel-İş üyesi işçiler, İZENERJİ’nin sendikanın yetkisine itirazını bugün protesto ettiler. “Toplu Sözleşme Hakkımız Gasp Edilemez!” pankartı açan işçiler, Konak Meydanında toplandı. Buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen işçiler basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis, sendika yöneticilerinin belediye önünde açıklama yapmasına engel oldu. İşçilere cop ve biber gazıyla saldırıldı.


DİSK Genel-İş üyesi işçiler, İZENERJİ’nin sendikanın yetkisine itirazını bugün protesto ettiler. “Toplu Sözleşme Hakkımız Gasp Edilemez!” pankartı açan işçiler, Konak Meydanında toplandı. Buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen işçiler basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis, sendika yöneticilerinin belediye önünde açıklama yapmasına engel oldu. İşçilere cop ve biber gazıyla saldırıldı. Aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Sendika yöneticileri ve işçiler toplu sözleşmenin tüm işçileri (taşerondan kadroya geçirilenler dâhil) kapsamasını istiyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise, geçen yıl taşerondan “kadroya” geçirilen binden fazla işçinin toplu sözleşme dışında bırakılmasını istiyor.

İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun polisi işçilerin üzerine saldırtmasının ardından DİSK/Genel-İş, İzmir’de örgütlü olduğu tüm işyerlerinde çalışan üyelerinin iş bırakarak Konak Meydanında toplanması çağrısı yaptı. Genel-İş yaptığı açıklamada: “Toplu sözleşme hakkı için eylem yapan DİSK üyesi İZENERJİ işçilerine yapılan polis saldırısını kınıyoruz. Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı. Tüm emek ve demokrasi güçlerini saldırıları protesto etmek ve toplu sözleşme hakkında diretmek için bugün saat 13.00’da yarım gün iş bırakacak olan işçilerin yanına çağırıyoruz.”

Yapılan çağrının ardından Konak Meydanına çıkan yollar otobüs ve çöp kamyonlarıyla kapatılmaya başlandı. Belediyenin tutumuna ve polis saldırısına karşı sendikalara ve emekten yana tüm kurumlara sınıf dayanışması çağrısı yapıldı.

11 Ocak 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this