UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İzmir’de Taşerona Geçit Yok Mitingi

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İZENERJİ bünyesinde çalışan park ve bahçe işçilerinin, ihalenin taşerona verilmesi üzerine başlattıkları eylemler genişleyerek devam ediyor. Dün, “taşerona geçit yok!” diyen Genel-İş üyesi park ve bahçe işçilerinin öncülüğünde DİSK, İzmir’de taşerona karşı bir miting gerçekleştirdi. “Taşeron Gidecek, Adalet Gelecek!” şiarıyla düzenlenen mitinge binlerce işçi katıldı. Mitinge Somalı maden işçileri, Türk-İş’e bağlı sendikalar, KESK ve TMMOB da katılarak destek verdi.

Basmahane’de toplanan işçi kortejleri Gündoğdu Meydanı’na yürüdüler. “İşimize, Ekmeğimize Göz Koyanlara İzin Vermeyeceğiz, Taşerona Geçit Yok!” pankartıyla İZENERJİ işçileri en önde yürüdüler. İşçiler, “Susma Haykır, Taşerona Hayır”, “Taşeron Öldürüyor”, “İş Cinayetlerine, Köleliğe, Taşerona Hayır!” dövizleri taşıyıp sloganlarını haykırdılar. Gündoğdu Meydanı’nda miting başlamadan önce, iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden işçiler anısına yüzlerce siyah balon gökyüzüne bırakıldı.

Mitingde bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Soma’daki katliamı hatırlattı ve bu katliamdan sonra 600’e yakın işçinin daha iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini ifade etti. “Yani Türkiye’de iki Soma faciası daha yaşandı” diyen Beko, sendikal yasaklara işaret ederek işçilerin eli kolu bağlanıyor dedi. Taşerona karşı direnen İZENERJİ işçilerinin talebiyle bir araya geldiklerini belirten Beko, “Taşeron sistemi yasaklanmalıdır, çünkü taşeron iş cinayeti demektir” dedi. Beko, şöyle konuştu: “Biliyorsunuz belediyelerdeki, hastanelerdeki, karayollarındaki taşeron işçiler binlerce dava açtı. Ve bu davaları kazandılar. Mahkemeler dedi ki ‘Bu işçiler asıl işverenin, yani kamunun işçisidir’. Sayın Çalışma Bakanı’na sesleniyorum. Torbayı, çorbayı, çuvalı boş verin. Siz bu mahkeme kararlarını uygulayacak mısınız, uygulamayacak mısınız? Taşeron işçiler için verilecek müjde belli. Nedir o müjde? Taşerondan kurtulmak! Taşeronu yasaklamak. Tüm taşeron işçileri asıl işverenin işçisi olarak istihdam etmek. Belediyede çalışan her işçi, hastanede çalışan her işçi, kara yollarında çalışan her işçi doğrudan asıl işverenin işçisi olacak. Kadrolu olacak. Güvenceli olacak! Biz bundan başka müjde tanımıyoruz!”

Ortadoğu’daki savaşa değinen ve IŞİD’in katliamlarını lanetleyen Beko’nun konuşmasından sonra miting, Hilmi Yarayıcı’nın seslendirdiği ezgilerin ardından sona erdi.


23 Eylül 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this