UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kadınlar Mücadele Edince

Tuzla’dan bir kadın işçi

İşyerimizden bir grup kadın bir araya gelerek bir işçi ablamızın evinde Diren filmini izledik. Film 1912’ye uzanıyor, kadınların oy hakkı için verdiği mücadelelerden bir kesiti anlatıyordu. Çamaşırhanede çalışan bir işçi kadının mücadele etmeye başlayınca yaşadığı değişim kuşkusuz filmin en dikkat çeken kısmı. O yıllarda küçük yaşlardan itibaren çamaşırhanede çalışan kadınlar neredeyse yok sayılıyorlardı. Düşük ücretle ve çok ağır koşullarda çalıştırılıyorlardı. Kadınlar boşandıkları zaman çocukları üzerinde hiçbir hak talep edemiyorlardı. Yasalar nezdinde hiçbir hakkı bulunmayan kadınların tüm bu haksızlıklar karşısında verdiği mücadele eşitlik ve oy hakkı mücadelesiyle daha da büyüdü. Onların direngenliği bugünün ezilen kadınlarına birçok açıdan cesaret verirken yaşadığımız sorunları sorgulayıp konuşmamıza da vesile oldu.

Kadına bakış açısı o günden bugüne pek az değişti. Erkek işçi arkadaşlarımızla aynı fabrikalarda aynı emeği sarf etmemize rağmen hâlâ çoğu kadın eşit işe eşit ücret alamıyor. İşçi kimliğimizin yanı sıra kadın olarak da fabrikalarda birçok sorun yaşıyoruz. Hem evde hem işte sömürülüyoruz. İşyerinde sokakta tacize uğruyor, katlediliyoruz. Hamile olduğumuz öğrenildiğinde patronlar tarafından işten atılıyoruz. İşyerlerinde kreş olmadığı için çocuklarımızı göremiyor, onlara vakit ayıramıyoruz. Çay molası olmadan çalıştığımız fabrikada sorunlarımızı konuşmaya, sorgulamaya vakit bulamıyoruz.

UİD-DER kadın komitesi olarak tüm bu sorunların farkındayız. Daha çok kadın işçinin bu sorunların ve nedenlerinin farkına varması için çalışıyoruz. Fabrikalarda kadın işçi arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz. Kadın işçilerin dayanışmasını kuvvetlendirip, bilinçli ve örgütlü olması büyük önem taşıyor. Biz işçi sınıfının kadınlarına reva görülen çifte ezilmişliği değiştirecek olan erkek işçi kardeşlerimizle birlikte işçi sınıfının mücadelesi içinde olmamızdır. Emekçi kadınlar, yoksulluk, çile ve kahır dolu hayatlarını değiştirmek için mücadele etmeleri gerektiğini fark edip mücadeleye atıldıklarında önlerinde hiçbir güç duramaz.

20 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this