UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kadınsız devrim olmaz

Gebze’den bir UİD-DER üyesi

Merhaba arkadaşlar,

Ben Uluslararası İşçi Dayanışması Derneğinin bir üyesiyim. Evli ve iki çocuk anasıyım. Derneğimizde yapılan etkinliklerden çok memnun olduğumu söylemeliyim. Bizler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği için bir araya gelip değişik çalışmalar yaptık. Kimi arkadaşlar işyerlerinde, kimimiz mahallelerinde gruplar halinde davetiyelerimizi dağıttık. Birçok insanla tanışmış olduk. Ve sonunda heyecanla beklediğimiz gün geldi. Bütün arkadaşlarımızla kolektif çalışarak derneğimizde üzerimize düşen görevleri yaptık. Bütün işçi arkadaşların gözlerinin içinin parladığını ve ne kadar mutlu olduklarını gördüm.

Programımıza başladık. Açılış konuşmasından sonra sunum ve slayt gösterimi yapıldı. İşçi kadınlar geçmiş dönemlerde kötü çalışma koşullarını düzeltebilmek için ve haklarını alabilmek için her şeyi göze alarak patronlara yani burjuvaziye karşı mücadele etmişler. Verilen bu mücadele sayesinde bütün işçiler ve kadınlar birçok haklar kazanmışlar. Slaytlar arasında okunan şiirler ve marşlar da birçok şeyi anlatıyordu. Burada asıl önemli ve güzel olan, gelen bütün arkadaşların o coşkuyu hissetmesi ve mutlu olmasıydı ve bu bizleri daha çok sevindirdi. Etkinliğin sonunda serbest kürsü oluşturuldu. Etkinliğe gelen arkadaşlar etkinlik hakkındaki ve kendi yaşadıkları, hissettikleri düşüncelerini doğal bir şekilde ifade ettiler. Ne kadar heyecanlı olsalar da hissettikleri mutluluğu ifade ediyorlardı. Ben daha önce birçok etkinliğe katılmama rağmen düşündüklerimi ifade etmekte zorlanıyordum. Ama dernekte kendini ifade eden arkadaşlardan aldığım cesaretle çıkıp ben de kendi düşüncelerimi ifade etmeye çalıştım. Tabii ki çok heyecanlıydım. Ama heyecanın verdiği mutluluğu ifade edemem.

Bütün arkadaşların evden yapıp getirdiği yiyecekleri paylaşarak hep birlikte o coşkuyu noktaladık. Ben fabrikada çalışan bir kadın değilim, ama bir işçi eşiyim. Çalışmasam da çevremde gördüğüm, tanıdığım işçi kadınların ve evde çalışan kadınların nasıl zor koşullarda yaşadıklarını biliyorum. Bu koşulları değiştirmek için evde ve dışarıda çalışan bütün kadın arkadaşların bu mücadeleye korkmadan, yılmadan destek vermeleri gerekiyor. İnanarak hep beraber el ele verdiğimizde yani gücümüzü birleştirdiğimizde birçok şeyi başaracağımıza inanıyorum. Gerçek kurtuluş kapitalizmi yıkmadan mümkün değildir.

Kadınsız devrim olmaz, kadın devrim olmadan özgür olamaz!

Bütün dünyanın işçileri birleşin!Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this