UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kamboçya’daki İşçi Katliamını ve Baskıları Kınıyoruz

İran İşçi Hareketiyle Dayanışma Komiteleri – Yurtdışı

Kamboçya’da işçilerin aşırı yoksulluk içinde yaşamaları ve işçi sömürüsünün yoğunluğu tıpkı Bangladeş’teki gibidir. Devlet tarafından açıklanan resmi enflasyon iki yılda yüzde 300 artmışken, 10-12 saatlik günlük çalışma karşılığındaki aylık işçi ücreti 56 eurodur. Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları işçilerin gelirinin üç katı artmıştır fakat işçi ücretleri sabit kalmıştır. Öte yandan Kamboçya’daki tekstil ve konfeksiyon fabrikalarının sahipleri, yılda 5 milyar doları aşan bir ihracatla en büyük döviz kazanıcısı durumundadırlar, üstelik bu sektörün üretimi geçen yıl yüzde 20’nin üzerinde bir artış göstermiştir. Konfeksiyon ve tekstil fabrikaları, Adidas, Puma ve Hennes&Mauritz’in (H&M) de aralarında bulunduğu Batılı markalar için ve kısmen kendileri için üretim yapmaktadırlar. Kamboçya hükümetinin mevcut asgari ücreti arttırmayı reddeden kararını takiben, işçiler barışçıl gösteriler yapmış ve asgari ücretin 160 dolara çıkarılmasını talep etmişlerdi.

Kamboçya ve Bangladeş’te günlük işçi ücreti yaklaşık olarak 1 euronun onda biri kadar, fakat işçilerin ürettikleri ürünlerin her biri 10 eurodan fazla bir fiyata sahip. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarının yerli ve yabancı sahipleri, daha fazla kâr etmek için işçilere en düşük ücreti ödüyorlar. Konfeksiyon ve tekstil patronları yıllık 5 milyar dolar kâr ediyorlar ve son iki yılda bu yaklaşık yüzde 20 arttı. Fakat işçiler aylık ücretlerinin 160 dolara çıkarılmasını istediklerinde, fabrika patronları askeri polisi devreye sokmuş ve Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’deki Kanada Sanayi Parkında en az 6 işçi öldürülmüş, onlarcası yaralanmış, yaklaşık otuzu tutuklanmıştır. Bu vahşi saldırının emrini Kamboçya başbakanı Hun Sen yönetimi vermiştir. Kamboçya hükümetinin konfeksiyon ve tekstil işçilerine yönelik vahşiliği, onun işçiler üzerindeki her türlü baskıya ve hatta fabrika patronlarını korumak için işçilerin katledilmesine hazır olduğunu göstermiştir.

İşçiler üzerinde artan baskılar, tutuklamalar, yaralamalar ve katliam, IMF şefi (Christine Lagarde) hükümetle birlikte işçi sınıfı üzerinde neoliberalizmi ve Dünya Ticaret Bankası politikalarını hayata geçirmek üzere başkent Phnom Penh’deyken gerçekleşti. Christine Lagarde diğer Doğu Asya ülkelerine gitmek üzere Kamboçya’dan ayrılırken, başbakan Hun Sen tarafından benimsenen koşullardan çok mutluydu.

Konfeksiyon ve tekstil işçileri işlerine geri döndüler, fakat taleplerine olumlu bir yanıt almazlarsa yeniden eyleme geçip greve gidecekleri uyarısında bulundular.

Bizler işçiler üzerinde artan baskıları, tutuklamaları, yaralamaları ve katliamları şiddetle kınıyoruz ve konfeksiyon ve tekstil işçilerinin yanındayız. Askeri polis tarafından ölümcül güç kullanılmasına son verilmeli, gözaltındaki tüm işçiler derhal serbest bırakılmalı ve katliamın ve şiddetin tüm sorumluları adalet karşısına çıkarılmalıdır.

Yaşasın uluslararası işçi dayanışması!

Kahrolsun kapitalist sistem!

Ocak 2014

İran İşçi Hareketiyle Dayanışma Komiteleri – Yurtdışı

nhkommittehamahangi@gmail.com

30 Ocak 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this