UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kamu Emekçilerine Polis Saldırısı

Toplu iş sözleşmesi taleplerini dile getirmek için çeşitli kentlerden Ankara’ya gelerek basın açıklaması yapmak isteyen KESK üyelerine polis saldırdı.

2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplusözleşme görüşmeleri, AKP hükümeti ile Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı. Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali karşısındaki Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi önünde toplanarak Bakanlık önüne yürümek isteyen KESK’liler, keyfi bir şekilde polis tarafından durduruldular. Eylem için “valilik izni bulunmadığı” ve “kanuna aykırılık” gerekçesiyle kitleye saldıran polis; cop, plastik mermi ve biber gazı kullandı. Saldırıda KESK MYK üyesi İlhan Yiğit ile BES işyeri temsilcisi Sinan Ok gözaltına alındı. Saldırıda birçok kamu emekçisi yaralandı. Polis hastaneye başvuran yaralıların kimlik fotokopilerini aldı.

KESK üyeleri, geçtiğimiz günlerde Memur Sen’in Bakanlık önüne yaptığı yürüyüşe izin verildiğini hatırlatarak polise tepki gösterdiler. Kitle ara sokaklardan Bakanlık önüne yürüdü. Polis, yürüyüş sırasında kitlenin slogan atmasına izin vermedi. Bakanlık önünde bir konuşma yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, AKP hükümetinin savaş çıkartmaya çalıştığını belirterek şöyle devam etti: “Bu geçici hükümetle yapılan görüşmeler yasal değil. Görüşmelerin yapıldığı Çalışma Bakanı milletvekili bile değil. Hükümet suç işliyor. Taleplerimiz açısından da 2014-2015 yılındaki kayıplarımızın giderilmesini istiyoruz. Bütün emekçileri, emeklileri, işçileri gözeten toplusözleşme görüşmeleri istiyoruz. 4688 sayılı yasanın da yeniden düzenlenmesini istiyoruz.”

Özgen, yetkili sayılan Memur-Sen ile AKP hükümeti arasında geçen dönem yapılan sözleşmenin emekçileri sefalete mahkûm ettiğini ifade etti. Özgen, “Kamu emekçilerini yüzde 5, maksimum yüzde 7 zam oranına mahkûm etmek istiyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi. 

Bakanlık önünde yapılan açıklamadan sonra KESK heyeti sözleşme görüşmelerine katıldı. Ancak Memur-Sen KESK ve Kamu-Sen heyetine ayrılan yerleri de işgal ederek bu sendikaların görüşmelerde yer almasını engellemeye çalıştı. Ama AKP’nin koltuk değneği Memur-Sen bunda başarılı olamadı. Toplantı sırasında konuşan Özgen, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e seslendi: “Şu an milletvekili olamayan Sayın Bakanın da milyonlarca kamu emekçisinin iki yılını bağıtlayacak olan bir TİS sözleşmesinin altına imza atma vebalini üzerine almayacağına inanmak istiyoruz.” Ancak Faruk Çelik, “Devlet süreklilik arz eder. 3 Ağustosta bu süreci başlatmak benim görevim” diyerek AKP’nin keyfi bir şekilde hükümet olma ve her şeye müdahale etme tavrını sürdürdü. Üç konfederasyonun tekliflerini sunduğu toplantı, 11 Ağustos Salı gününe ertelendi.

3 Ağustos 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this