UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kanada’da Otomobil İşçileri Grevde

General Motors’un Kanada’daki CAMI otomobil montaj fabrikasında çalışan işçilerin 4 yıllık iş sözleşmesinin süresi doldu. Yeni bir sözleşme için masaya oturan GM ve Unifor Sendikası anlaşmaya varamadı. Bunun üzerine grev oylamasına giden işçiler, yüzde 99,8 gibi büyük bir oy oranıyla greve gitme kararı aldılar. 2800 işçi 17 Eylül Pazar günü greve çıktı. Grev 1992’den beri CAMI’de yapılan ilk grev.

İşçilerin temel talebi iş güvencelerinin sağlanması ve ücretlerinin artması. GM daha fazla kâr elde edebilmek için üretimi işgücünün daha ucuz olduğu Meksika’ya kaydırıyor. Bu sebeple daha önce 600 işçi işten çıkarılmıştı. İşçiler işten çıkarılma korkusuyla yaşamak istemediklerini ve sözleşmeyle kendilerine iş güvencesi sağlanması gerektiğini söylüyorlar. Grevdeki işçiler saati 2 dolara çalışan Meksikalı işçilerin de mücadele etmesi gerektiğini belirtiyorlar. 28 yıldır CAMI’de çalışan bir işçi verdiği röportajda “Bütün bu şirketler aynıdır, ücretlerimizi ve emekli maaşlarımızı düşürmek istiyorlar. Meksika ve diğer ülkelerdeki işçileri ucuz emek için kullanıyorlar. Tüm dünyadaki işçilerin birleşmesi müthiş olur. Şirketler faaliyetlerini dünya ölçeğinde planlıyorlar ancak biz işçiler bunu yapmıyoruz. İşçileri birbirinden ayıran hiçbir sınır olmamalıdır” diyerek dünyadaki tüm işçilerin birlik olması gerektiğinin altını çiziyor.

CAMI fabrikasında üretilen Chevrolet Equinox isimli spor araba Kanada’nın Amerika’ya en çok sattığı üçüncü ürün. Şirket her yıl bu aracın satışlarından milyarlarca dolar kâr elde ediyor. Ancak bu araçları üreten işçiler yoksulluk ve işten çıkarılma korkusu içinde yaşıyorlar. Bu duruma daha fazla sessiz kalmayan işçilerin grevi sadece GM’yi değil GM’ye çeşitli araba parçaları sağlayan başka büyük şirketleri de etkiliyor. Grev tüm dünyada otomobil sektöründe büyük bir yankı buldu. İşçilerin taleplerini karşılamak istemeyen GM ise, sözleşmenin imzalanmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını söyleyen bir açıklama yaptı. Taleplerinde ısrarcı olan ve patronları “hayal kırıklığına” uğratmaya devam eden işçiler, yaptıkları açıklamalarda tüm talepleri kabul edilinceye ve iş güvenceleri sağlanıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylüyorlar.

26 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this