UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kanserde Kampanya!

Şirinevler’den bir sağlık işçisi

Bir hasta “kızım kanser taraması burada mı yapılıyor?” diye soruyor. Hemşire olarak bana uzattığı kâğıdı alıyorum. Üzerinde tüm vücut tomografisi yazıyor. “Yok teyzecim. Bu kanser taraması değil. Tomografi çekimi” diyorum. Kafası karışmış bir şekilde kaşlarını çatıyor. “Benimle dalga mı geçiyorsunuz? Beni yukarıdan gönderdiler. Kanser taramasını bedava yapıyoruz, dediler. Bir sürü evrak imzaladık. Nedir peki, ne çekiliyor?” dediler.

O arada yaklaşık 15 kişilik kalabalık aynı istekle kapıya doluşmuş, aynı şeyi soruyordu. “Kanser taraması burada mı yapılıyor?” Cevap vermeye çalışıyorum: “Teyze bir yanlış anlama var. İstersen yukarıya yeniden bir sor.”

50 yaşlarındaki teyzeyle aramızda geçen bu diyalogdan sonra 8 kişi çekimden vazgeçip işlemleri iptal etmek için yukarı çıktı. Ben insanüstü bir gayretle üç işçinin yapacağı işi tek başıma yapmaya devam ediyorum. Sanırım yarım saat geçmişti ki, pazarlama bölümünden iki kişi çalıştığım odaya girdi. Kapıyı kapattıktan sonra, “neden hastalara kanser taraması demiyorsunuz? Biz öyle ikna edip girişlerini yapıyoruz. Senin yüzünden bir sürü hasta işlemini iptal ettirdi” dediler. Ben bir taraftan çalışmaya devam edip diğer taraftan dinliyorum. Konuşmasının bittiğini anlayınca sinirlerime hâkim olmaya çalışarak, “bak kardeşim, ben yalan söyleyemem! Burada kanser taraması yapılmıyor aksine çok yüksek oranda radyasyon veriyoruz. Belki de kanseri tetikliyoruz. Ve ben kendi aileme istemediğim şeyi başkalarına yapamam” diye çıkıştım. Ne deseler beğenirsiniz? “Sen de öyle söylesen ne olur ki? Hasta sayısı artarsa maaşlara da fark vereceklermiş. Biz de öyle diyoruz, bir şey olmuyor. Zaten anlamıyorlar.”

Kolundan tutuyorum ve odadan dışarı çıkarıyorum. “Git istediğine şikâyet et. Senin vicdanın bu şekilde yapılan zammı kabul ediyorsa, yapacak bir şey yok. Ben doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim.” Sert bir biçimde kapıyı kapatıyorum.

Kapitalizm denilen bu sistemde sağlık hizmeti insanlar için değil, para kazanmak için var. Hastane patronlarının kârları artsın diye her türlü pisliği insanlara reva görüyorlar. Nitelikli bir sağlık hizmeti ancak işçilerin birleşerek bunu talep etmesiyle mümkün olacak.

19 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this