UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kapitalistlerin Kâr Hırsı Çevre Dinlemiyor!

Tuzla’dan bir kadın metal işçisi

Doğaya nasıl davranırsan o da sana öyle davranır! Çevremizi temiz tutarsak doğa bize iyi davranır, aksi halde doğa intikamını alır. Peki, çevremizi asıl kirletenler, doğa felaketlerine neden olanlar kimler? İntikamsa kimden, nasıl alınıyor?

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü araba firması Volkswagen’in yaklaşık yarım milyon aracının piyasadan çekilmesi istendi. ABD Çevre Koruma Müdürlüğü EPA, Volkswagen’in ürettiği dizel araçların emisyon testlerinin yanlış, test sonuçlarının “hatalı” olduğunu açıkladı. EPA’nın testlerinde nitrojen oksit oranının kabul edilebilir seviyenin 35-40 kat üzerinde olduğu anlaşıldı.

Volkswagen’in söz konusu dizel motoru, çevreyi kabul edilen standart değerden 40 kat daha fazla kirletiyor. Volkswagen’in egzoz emisyon ölçümlerinde bilerek gerçek rakamları gizlediği iddia ediliyor. Volkswagen, bir yazılım programı aracılığıyla ABD’de sattığı dizel motorlu araçların egzoz, zararlı azot dioksit (NO2) değerlerini yıllarca yasal sınırlar içinde, olduğundan daha düşük göstermiş. Dünyada 11 milyon araçta bu hileli düzeneğin olduğu söyleniyor. Bir başka skandalsa ayrıca emisyon sonuçlarını belirleyen “Teneffüs Deneyi” testlerinin insanlar ve hayvanlar üzerinde yapıldığının ortaya çıkmasıdır. Volkswagen, Daimler ve BMW şirketleri tarafından kurulan EUGT araştırma merkezinin 2012-2015 yılları arasındaki dönemi kapsayan faaliyet raporunda belirtildiğine göre, azot dioksit tatbik edilen 25 kişi Aachen şehrindeki bir klinikte muayene edildi ve deneklerde herhangi olumsuz bir etki teşhis edilmedi. Hayvanlar üzerindeki deney ise dizel motorların çıkardığı zararlı maddelerin modern gaz temizleme metotları sayesinde azaldığını kanıtlamak için yapılmıştı. Canlıların sağlığını hiçe sayarak yapılan deneylerde değerleri olduğundan daha düşük gösteren EUGT 2017 yılının Haziran ayında feshedilmiş.

Ortaya çıkan sonuçlar kâr hırsıyla yanıp tutuşan kapitalistlerin çevre ve insan sağlığını hiçe saydığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Çevre ve insan üzerinde geri dönülmez hasarlara yol açan kapitalistler sözüm ona para cezasıyla yaptıklarının bedelini ödemiş oluyorlar. Peki, çevre kirliliğinden asıl etkilenenler ve gerçekte bedelini ödeyenler kimlerdir? Tabi ki biz işçiler ve emekçiler. Doğada yaşayan canlılar da bu yıkımdan nasibini alıyor. İklimlerin değişimine yol açarak, doğaya geri dönülmez hasarlar vererek birçok felakete, hastalığa yol açıyorlar. Sel, heyelan, toprak kayması, hortum, buzulların erimesi, ozon tabakasının delinmesi gibi birçok felaketin “doğal afet” olduğunu söyleyerek biz işçi ve emekçileri kandırıyorlar. Ağaçları kestikleri, yeşil alanları beton ormanına çevirdikleri, havayı kirlettikleri için nefes alacak alan da bırakmıyorlar. Bu felaketlere yol açan kapitalistlerin kâr hırsından başka bir şey değildir. Kapitalistler güvenli ve temiz ortamlarda yaşarken yaptıklarının bedelini yoksul emekçi halklara ödetmektedir.

7 Şubat 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this