UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kâr Hırsı Olmazsa İşçiler Ölmez

Tuzla’dan bir İSİG uzmanı

Adana’da 10 katlı inşaatta kalıp ustası olarak çalışan 46 yaşındaki Metin Yalçın, ayağının takılması sonucu 9. kattan düştü. 7. katta güvenlik ağı bulunduğu için, Yalçın ağ üzerine düşmüş oldu. Güvenlik ağı olmasaydı Yalçın bugün aramızda olamayacaktı.

Bir güvenlik ağının bugün bir işçinin hayatını kurtardığını görmüş olduk. Tüm inşaatlarda önlemler alınsa işçiler düşmezler, düşseler bile ağlar kurulu olsa hayatta kalmış olurlar. Ama bizler biliyoruz ki, patronlar daha fazla kâr elde etmek için bu önlemlerin çoğunu almazlar ya da göstermelik birkaç önlem alırlar.

2012 yılında 6331 sayılı “iş sağlığı ve güvenliği” kanunu çıkartıldı. Sermayenin sözcüsü hükümet sözde işçi ölümlerinin önüne geçmek için bu yasayı çıkardığını söyledi. Kanunun çıktığı günden bugüne iş kazaları azalmak bir yana daha da arttı. Ekonomik olarak dünyanın 18. sırasında bulunan Türkiye’de işçi ölümleri had safhaya ulaşmış durumda. Ayda 150’den fazla işçi kardeşimiz kâr hırsına kurban ediliyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin verilerine göre 2016 yılının ilk sekiz ayında en az 1250 işçi yaşamını yitirmiş bulunuyor. Yasanın pek çok maddesi ise ertelenip rafa kaldırılıyor.

Türkiye büyüyor, işçiler ölmeye devam ediyor. Patronların kâr hırsı uğruna kurban gitmemek için örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz.

6 Ekim 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this