UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Karabağlar Belediyesi İşçilerinin Grevinde Anlaşma Sağlandı

İzmir Karabağlar Belediyesi sosyal tesislerinde çalışan işçiler, toplu sözleşmede anlaşma sağlanamadığı için 22 Şubatta greve çıkmıştı. Grevin 42. günüde anlaşma sağlandı. DİSK/Dev Turizm-İş Sendikası ile Karabağlar Belediyesi arasında yapılan görüşmede, işçilerin talepleri kabul edildi. Yapılan anlaşma ile işçilerin maaşlarında sosyal haklar dâhil olmak üzere yüzde 42 oranında bir artış olacak. Belediye daha önce yüzde 27 teklif etmişti.

En düşük işçi maaşı 2 bin 59 liradan net 2 bin 900 liraya yükseldi. İkinci yıl içinse enflasyon artı yüzde 2 oranında zam olacak. İşçiler ikinci yıldan itibaren paso alacaklar. İşçilerin birikmiş alacakları tek seferde ödenecek. Ayrıca geçen yıldan kalan fazla mesailerin 2 bin 500 lirası ödenecek. İşçilerin sendika aidatını da belediye ödeyecek.

Sendikanın işyeri temsilcisi Sadullah Özmen, toplu sözleşmede varılan anlaşma için şöyle konuştu: “Üretimden gelen gücümüzle örgütlülüğümüzü birleştirdik. İlk verdikleri teklifi de dikkate alınca grevimizin başarı ile sonuçlandığını düşünüyoruz. Kriz döneminde başarılı bir sözleşmeye imza attık. Taleplerimiz büyük oranda kabul edildi.”

17 Mart 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this