UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Karabük Vatan Hastanesi İşçilerinin Durumu Ne Olacak?

Karabük’te bulunan Özel Vatan Hastanesi işçileri, 3 aydır maaşlarını alamıyorlar. Hastanede bulunan tüm cihazlar hacizli ve birkaç doktor hizmet vermeye çalışıyor. Hastane sahiplerinin Karabük dışında 11 hastanesi daha bulunuyordu ancak bunların çoğu kapanmış, hastane çalışanlarının 6-7 aylık maaşları, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmemişti. Hastane yönetimi hastaneleri satışa çıkardı. Hastaneler satılmazsa işçilerin durumunun ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Karabük Vatan Hastanesi çalışanları Kasım ayı içerisinde 2 kere iş bırakıp basın açıklaması yaptılar. Bunun üzerine patron, işçilere Aralığın sonuna kadar beklemelerini söylemiş ancak ücretlerinin ne olacağına dair bir yanıt vermemişti. İşçiler bu nedenle her gün hastaneye gidiyor, kart basıp, imza atıp bekliyorlar. 200’e yakın sağlık emekçisinin çalıştığı hastanede bazı işçiler yiyecek ekmek paraları kalmadığı için ihtar çekip, başka işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını dile getiriyorlar.

3 Kasımda hastane bahçesinde yapılan basın açıklamasında hastanede çalışan kadın işçilerden biri Şenel Öğüt göz yaşları içinde şunları anlatmıştı: “Evimde doğalgaz yakamıyoruz. Battaniye altında oturuyoruz. Karı-koca ikimiz burada çalışıyoruz ve 3 aydır evimize beş kuruş para girmiyor. Belirsizlikten bıktık, çaresiziz artık. Ekmek alacak paramız bile yok. Kimse bize sahip çıkmıyor. Bize belli bir şey söylemiyorlar. Farklı farklı günler söyleyip maaşları yatıracaklarını söylediler. En son bugün yatacak dediler ama hâlâ yatırmadılar. Her sene aynı sorunu yaşıyoruz. Bir ay verip üç ay vermiyorlar. Bizi insan yerine koyan yok, biz de personeliz. İki çocuğum üniversitede okuyor. İdareye gidiyoruz ‘biz de aynı durumdayız’ diyorlar. İcraları neyle durduracağız. Bakkal bile borcunu istiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hepimiz aynı durumdayız, dayanacak gücümüz kalmadı. İş buluyoruz gidemiyoruz, belki burası düzelir diye. Biz insanız ama insan yerine koyan yok. Vali, belediye başkanı bize bir çare bulsun.”

20 Kasımda yine hastane bahçesinde yapılan başka bir basın açıklamasında maaşını alamayan işçilerden Hakan Kaya; “Bütün çalışanlar mağdur, doktorlar hariç. Hastane çalışanı olarak yaklaşık 180 kişi kaldık. 25 kişi ihtar çekip ayrıldı. Doktorlar yönetimden aldıkları senetlerle alacaklarını tahsil etti. Çalışanlar ise Temmuz ayından bu yana maaş alamıyor. Hastanede bugünden itibaren yemek çıkmıyor. Biz de poliklinikte herhangi bir hizmet vermek istemiyoruz artık. Biz, yıllardır burada hizmet veriyoruz ama hiç kimse gelip bize derdimizi sormuyor. Seçim yaklaşıyor ve şimdi gelip sorarlar ne istiyorsunuz diye. Bundan sonraki günlerde de çalışanlar olarak toplanacağız. Bizim bu saatten sonra beklentimiz maaş almak değil, çünkü ödeyeceklerini sanmıyoruz. Sadece tüm çalışanların işten çıkarılmasını talep ediyoruz. İcra ve hacizlerden dolayı bize para verme durumları yok. Biz sadece karta basıp içeride oturuyoruz. Birçok hastaneleri kapandı. Bu sadece bize özgü bir şey değil. Birileri artık bizim mağduriyetimizi duysun. En azından işten çıkışımızı versinler de en azından işsizlik maaşı alıp evlerine ekmek getirsinler.”

29 Kasımda Karabük KESK binasında Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası (SES) temsilcileri, Vatan Hastanesi işçilerinin yanında olduklarını, güvencesiz çalışma ve sağlıkta özelleştirmelerin bir sonucu olarak sağlık emekçilerinin işinden olduğunu kamuoyuna göstermek için bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Sorularının yanıtlanmasını istediler.

  • Hastane şimdiye kadar çalıştırdığı sağlık emekçilerinin mali sıkıntılarını nasıl çözecektir? Personel maaşları, tazminatları nasıl ödenecektir?

  • Bu ödeme peşin mi yoksa taksitlendirme yöntemi ile mi yapılacaktır?

  • Personele taahhüt edilen Aralık ayı içerisinde ki maaş ödemesi son tarih midir? Yoksa bu yine bir önceki tarihlere bakıldığında oyalama taktiği midir?

  • Hastanenin bağlı bulunduğu grup bu süreçte ruhsatıyla ilgili bir sıkıntı yaşayacak mıdır? Gruba bağlı bulunan diğer hastanelerle beraber çalışan sayısı binleri geçen bir özel sağlık kurumu personel ödemelerini bir takvime bağlayacak mıdır? Eğer bir takvim varsa bunun duyurusu ne zaman yapılacaktır?

  • Aralık ayı içerisinde değişiklik olmazsa hastane kapısına kilit mi vurulacaktır?

29 Kasım 2013


...önceki
Güne Hazırlan
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this