UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Karanlığı Aydınlatan Kızıl Işık

GOSB’dan bir kadın metal işçisi

Öyle bir dönemden geçiyoruz ki baskılar ve yasaklar pervasızca arttırılıyor. İnsanlar, birbirlerine düşmanlaştırılmaya çalışılıyor, yalnızlığın kuytuluğuna itilerek kendi gölgesinden korkar hale getiriliyor. Caddeler, sokaklar teknolojinin bir bir nimetiyle ışıklandırılıyor, aydınlatılıyor. Ama yüreklere zifiri karanlığın tohumları serpiştiriliyor.

İnsanların yalnızlaştırıldığı, güçsüzleştirildiği, birbirilerine ve geleceğe güvensizleştirildiği böyle bir dönemde, işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta hep beraber alanlarda olmak öylesine önemliydi ki. Birbirimizin gücüne güç katmak, dostlarla yan yana, omuz omuza yürümek. Çünkü hep söylüyoruz ya “gücümüz birliğimizden gelir” diye. O birliğe ve bir arada olmaya çok ihtiyacımız var. Bu 1 Mayıs, gerçekten birleşik ve kitlesel oluşuyla gurur verdi hepimize. Unutturulmak istenen değerleri hatırlattı. Birliği, beraberliği, dayanışmayı, haksızlıklar karşısında sessiz kalmamayı ve daha pek çok şeyi… Sanki karanlık çökmüştü de herkes bir kuytuda saklanıyordu sessizce. Ama karanlığın içinde bir ışık yandı, kıpkızıl bir ışık ve yol gösterdi üretenlere, boyun eğmeyenlere.

O vakit sessizce köşelerine çekilmiş olanlar, güzel bir müziğin ritmine kapılmış gibi bir ahenkle çıktılar saklandıkları yerden. Ve o an başladı kızıl ışığın karanlıkla savaşı. Artık korku yoktu ve hep bir ağızdan söyleniyordu tüm ezgiler. “Birleşti kazma sesleri, Çınlattı bütün her yeri, Korku sardı şu beyleri, Kızdık maden ocağında”, “Tek başıma ne yaparım diye düşünme, milyonların içinde yalnız değilsin!” Yürüyordu her koldan işçiler, hep bir ağızdan aynı ezgileri söyleyerek. Onlar söyledikçe çoğalıyordu sesler, çoğalıyordu saklandıkları yerden çıkıp kızıl ışığın izinde yürüyenler! Biz yürüdükçe gölgeleri eşlik ediyordu bize, bizden önce kızıl ışığın aydınlattığı yolda yürüyen kardeşlerimizin. Ve biz biliyorduk mücadele sürdükçe 1 Mayıslar bitmez! Bu böyle gitmez, sömürü devam etmez! Hiçbir karanlık sonsuza dek sürmez! Yolumuzu mücadelenin ışığıyla aydınlatan kıpkızıl kortejimiz ve ona can veren mücadeleci işçi kardeşlerimiz var oldukça, güzel günler, güneşli günler yakındır!

8 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this