UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kartal’da Tekel İşçisine Destek, AKP’ye Protesto Eylemi

25 Aralık akşamı, İstanbul Anadolu yakasındaki sendikalar, Kartal AKP önüne doğru kitlesel ve coşkulu bir protesto yürüyüşü düzenledi. Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan işçiler, Kartal Meydanı’ndan geçerek AKP ilçe binası önüne ulaştılar. Tekel işçileriyle dayanışmak amacıyla düzenlenen protesto yürüyüşüne Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendika şubeleri ile siyasi parti ve çevreler, işçi dernekleri ve UİD-DER destek verdi.

Kartal’da işçilerin kortej halinde yürüdüğü yol boyunca, sloganlarla AKP protesto edildi, Ankara’daki Tekel işçilerine dayanışma mesajı iletildi. Kortejden sıkı sık “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Tekel İşçisi Yalnız Değildir”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “AKP Halka Hesap Verecek” sloganları haykırıldı.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Erdem Ercan okudu. Ercan, bütün işçilerin AKP yönetimi altında huzursuz ve endişeli olduğunu belirtti. İşçilerin en temel ihtiyaçları için mücadele ettiklerini vurguladı. Bu mücadeleyi şiddetle bastırmaya çalışanları kınadıklarını, Tekel işçilerinin taleplerine duyarsız kalan başbakanı protesto ettiklerini ifade etti. Ercan, hükümetin duyarsızlığı sürdükçe eylemlerinin de süreceğini belirtti. DİSK adına Genel-İş sendikasından Veysel Demir ise yaptığı konuşmada Tekel işçilerinin mücadelesini desteklediklerini belirtti. Eylem işçilerin “Genel Grev Genel Direniş” sloganları ile son buldu.

25 Aralık 2009


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this