UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kartal’da Binler Bir Araya Geldi

Eğitim-Sen ve Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde Kartal Meydanında Laik, Demokratik, Bilimsel, Parasız ve Anadilinde Eğitim mitingi düzenlendi. Mitinge demokratik kitle örgütleri ve emekten yana partilerin yanı sıra UİD-DER de destek verdi. Binlerce işçi ve emekçi hükümetin bilim dışı, gerici ve ırkçı eğitim sistemini protesto etti.


17 Eylül Pazar günü Eğitim-Sen ve Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde Kartal Meydanında Laik, Demokratik, Bilimsel, Parasız ve Anadilinde Eğitim mitingi düzenlendi. Mitinge demokratik kitle örgütleri ve emekten yana partilerin yanı sıra UİD-DER de destek verdi.

Binlerce işçi ve emekçi hükümetin bilim dışı, gerici ve ırkçı eğitim sistemini protesto etti. Emekçiler, “Irkçı Gerici Eğitime Hayır”, “Karanlığa Teslim Olmayacağız”, “Okullarda Ensar İstemiyoruz” sloganlarını atarak miting alanını doldurdular. Anne ve babalar taşıdıkları dövizlerle çocuklarının geleceğiyle oynanmasına hayır dediler.

Adnan Yücel’in “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek!” şiirinin okunmasıyla başlayan miting, saygı duruşuyla devam etti. Saygı duruşunun ardından Eğitim-Sen Genel Başkan Feray Aytekin yaptığı konuşmada; “Çocuklarımız için eşit, parasız, laik, bilimsel ve anadilinde eğitim mücadelesi veriyoruz. Öğrencilerimizin hayatı çocuk yaşta evliliklerle karartılıyor. Gelecekleri tacizcilere, tecavüzcülere, yobazlara, Ensarcılar’a teslim ediliyor. Tüm çocuklarımıza ‘paran varsa’ ve ‘paran kadar’ eğitim dayatılıyor. ‘Laiklik özgürlüktür’ diye sokaklarda, meydanlardaydık. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz. Bunun bedelini ödüyoruz, bunun bedeli bizlere ödetilmek isteniyor” dedi.

Daha sonra ortak bir basın metni okundu. Açıklamada, AKP hükümetinin OHAL düzeniyle muhalefeti ezmesi, susturması, grevleri yasaklaması, kamu emekçilerini KHK’larla ihraç etmesi, gazetecileri ve muhalif siyasetçileri hapishanelere atması protesto edildi. “Tüm bu yaşananlara, baskılara, zulme karşı birlik olmak güçtür, birlik olmak erdemdir, birlik olmak gelecektir” dendi.

Miting söylenen türkülerle son buldu.

17 Eylül 2017


...önceki
Yerlerimiz
İşçi Hareketi

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this